28 października 2006 - Zaduszki w Białej Synagodze

Zaduszki Sejneńskie w Białej Synagodze poświęcone prezentacji III tomu "Almanachu Sejneńskiego" 


Trzeciemu tomowi "Almanachu Sejneńskiego" były poświęcone tegoroczne Zaduszki. Zaduszkowe wspominki snuli autorzy, którzy w tym tomie zamieścili swoje teksty, czytano wiersze, zabrzmiały pieśni, a licznie przybyłych gości rozweselił kabaret "A jednak" prezentujący satyryczne teksty Zbyszka Sawickiego. 

Spotkanie rozpoczęło się od wernisażu wystawy "Zapomniane sąsiedztwo" poświęconej historii ewangelików sejneńskich. Otwarcia wystawy dokonał ks. Robert Penczek, proboszcz Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Suwałkach. W Sejnach nigdy nie było parafii ewangelickiej, był filiał obsługiwany przez duchownego z Suwałk. Posługa była kierowana przede wszystkim do ewangelickich żołnierzy z Korpusu Ochrony Pogranicza i ich rodzin. Wystawę przygotowały Agata Szkopińska z Pogranicza i Monika Waryszak - wolontariuszka pracująca w Pograniczu przez rok. 

Po słowie wstępnym Krzysztofa Czyżewskiego, który wyraził radość z kolejnego zaduszkowego spotkania dającego możliwość bycia razem w ten wieczór, rozpoczęły się wspomnienia. 

Teresa Rugienis-Witkowska mówiła o swoim ojcu, Kazimierzu Rugienisie. Pełny tekst wspomnień znajduje się w trzecim tomie "Almanachu Sejneńskiego". 

Andrzej Lik przywołał pamięć Ireny Lik, swej matki, i odczytał fragmenty "Zeszytu wspomnień" również znajdującego się w najnowszym tomie Almanachu. 

Piotr Dapkiewicz mówił o nauczycielach żegarskich. 

Kilka swoich wierszy, zamieszczonych w trzecim tomie Almanachu, przeczytała Joanna Osewska

Piosenki, pieśni i teksty satyryczne Zbyszka Sawickiego, sejneńskiego dziennikarza, poety, barda, wykonał kabaret "A jednak", słowo wstępne - Jerzy Nazaruk. 

Zaduszkowy wieczór zakończyła poezja Salomei Neris. Jej wiersze po polsku i litewsku czytał Algis Uzdila, autor przekładów wierszy poetki na język polski i tekstu jej poświęconego.

28 października 2006 - Zaduszki w Białej Synagodze


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI