29 kwietnia 2003 - Wtorki Filmowe w Pograniczu

Wtorki Filmowe w Pograniczu
Popiół i diament, reż. Andrzej Wajda, prod. polska, 1958 rok


"Popiół i diament", reż. Andrzej Wajda 

scenariusz: Jerzy Andrzejewski, Andrzej Wajda 
obsada: Zbigniew Cybulski, Ewa Krzyżewska, Bogusław Kobiela i inni 
prod. poska, 1958 rok 
czas trawania: 105 min. 

Rok 1945. Władzę w Polsce obejmują obcy i sprzymierzeni z nimi swoi spod obcych znaków. Dramat żołnierzy Armii Krajowej: złożyć broń, bo jakkolwiek by było, wraca pokój, czy walczyć dalej, bo wraz z pokojem nie wraca ani wolność, ani niepodległość. Maciek Chełmicki dostaje rozkaz zabicia wojewódzkiego sekretarza partii komunistycznej. Co zwycięży - pokusa "normalności", życiowe ambicje, biologia, nagle objawiona miłość czy wierność przysiędze, żołnierski obowiązek, honor. "A jednak Maciek zabije... - pisał Wajda w programie rozdawanym podczas premiery filmu. - Woli zabić człowieka, nawet wbrew sobie, niż oddać broń; postąpi jak przedstawiciel tego pokolenia, które liczy tylko na siebie i na pistolet dobrze ukryty, pewny i nie chybiający. Kocham tych nieustępliwych chłopców, rozumiem ich. Chcę moim skromnym filmem odkryć przed widzem kinowym ten skomplikowany i trudny świat pokolenia, do którego i ja sam należę". 

"Popiół i diament", pokazany na weneckim festiwalu w roku 1958 (z woli władz PRL tylko poza konkursem), zdobył nagrodę krytyki międzynarodowej, najwyższą, jaką mógł zdobyć film pozakonkursowy. Na Zachodzie zyskał duży rezonans, miał gorących zwolenników nawet w Japonii. 

W większości "bratnich" krajów był zakazany, trafił tam dopiero po latach. Nawet w Polsce ociągano się z jego wyświetlaniem w niektórych województwach i miastach. Wajda wybrał idealny moment - nie pozwolono by mu zrobić tego filmu ani parę lat wcześniej, ani parę lat później. Z niedobrej, choć głośnej powieści Andrzejewskiego wykroił, do spółki z autorem-scenarzystą, najbardziej nośny, tra- giczny wątek. Nasycił opowieść bogatą symboliką wizualną, zabarwił i ożywił konflikty tużpowojenne wrażliwością końca lat 50. 

Film Wajdy, uznany swego czasu za arcydzieło filmowej szkoły polskiej, wywołuje do dziś spory i dyskusje. Co zaważy na szali ocen: ograniczenia podyktowane przez czas, w którym powstał, niedopowiedzenia, przemilczenia i skazy na obrazie powojennej rzeczywistości czy przejmujący dramat młodego bohatera? Z Maćkiem Chełmickim, dzięki kunsztowi Wajdy i ryzykownej, pełnej wigoru kreacji Zbyszka Cybulskiego, identyfikowała się ogromna widownia lat 50., znajdując w jego losach nie tylko metaforę tragedii wojennego pokolenia, ale i jakąś część własnych dylematów, wątpliwości i niepokojów. Nowe pokolenia przyglądają się filmowi bez entuzjazmu poprzedników, z uwagą i ciekawością. Czy odnajdują coś własnego w filmie, który przed laty budził wielkie emocje? 

Wacław Świeżyński, Gazeta Wyborcza


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI