29 maja - 2 czerwca 2013 - Wielokulturowe warsztaty teatralne "Poszukiwania"

W dniach 29 maja – 2 czerwca 2013 roku, w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie odbyły się wielokulturowe warsztaty teatralne „Poszukiwania” współorganizowane przez Fundację Strefa WolnoSłowa, Fundację Rozwoju „Oprócz Granic” oraz Fundację Pogranicze.


W ciągu czterech dni intensywnej pracy warsztatowej w przestrzeniach Dworu Miłosza w Krasnogrudzie, młodzi ludzie z Ukrainy, Kazachstanu, Armenii, Belgii, Hiszpanii, i Polski uczestniczyli w zajęciach: nad przestrzenią, improwizacjami słownymi i ruchowymi, ćwiczeniami z kreatywnego pisania na scenie, pracy z ciałem i przedmiotem. Obok warsztatów ruchowych odbyły się spotkania oraz projekcje prowadzone przez animatorów Ośrodka „Pogranicze-sztuk, kultur i narodów”,  przybliżające uczestnikom doświadczenia długoletniej pracy na pograniczu kultur. Bożena Szroeder poprowadziła spotkanie na temat metodyki i form pracy, które wykorzystuje na co dzień w pracy nad spektaklem „Kroniki sejneńskie” oraz przy tworzeniu Filmowej Kolekcji Pogranicza, natomiast Michał Moniuszko – spotkanie z kulturą i pieśnią żydowską. 

Prowadzący warsztaty:

Alicja Borkowska - prezes fundacji Strefa WolnoSłowa, koordynatorka projektów teatralnych, reżyser, teatrolog. Pracowała przy wielu festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą. Przez ostatnie lata związana z Teatro dell’Argine/ITC Teatro w Bolonii, gdzie koordynowała projekty wielokulturowe teatru, prowadziła warsztaty teatralne dla imigrantów i uchodźców, była współkuratorką i koordynatorką festiwalu „La Scena dell’Incontro“ oraz asystowała reżyserom TdA. Pomysłodawczyni projektu Azyl Warszawa, w ramach którego prowadzi warsztaty i reżyseruje spektakle. Od wielu lat prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w szkołach i w teatrach, w Polsce i za granicą. Reżyserka “Tu jest lepiej. Przyjeżdżajcie!” I “Przywiozę tu swoje podwórko”. Koordynatorka I edycji festiwalu Traseuropa w Warszawie, koordynatorka Warsaw local group w ramach Transeuropa Network.

Tomasz Gromadka – dramaturg, koordynator kontaktów ze szkołami i innymi placówkami, organizator. Magister Sztuki na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Dziennikarz zajmujący się kulturą i sztuką, szczególnie teatrem i serialami, związany z redakcjami gazet codziennych i miesięczników. Dramaturg projektu Azyl Warszawa, autor tekstów do spektakli fundacji “Tu jest lepiej. Przyjeżdżajcie!” i “Przywiozę tu swoje podwórko”, prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Bożena Szroeder – animatorka kultury, pedagog. Autorka projektu Filmowa Kolekcja Bajek – „Opowieści pogranicza”. Pracuje w Ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, którego jest współtwórczynią i gdzie od wielu lat realizuje z młodzieżą i dziećmi projekty artystyczne i kulturalne, prowadzi pracownię teatralną i jest liderem programu „Kroniki sejneńskie”. Z teatrem dziecięcym wyreżyserowała spektakle Róża i Kroniki sejneńskie. Autorka nowatorskiego programu edukacji interkulturowej dla dzieci, który jest realizowany w szkołach sejneńskich i stał się wzorem dla szkół z innych regionów Polski. Współprowadząca program pt. „Gra szklanych paciorków” – o pracy kulturowej nad pamięcią i tożsamością miejsca zamieszkiwanego przez dzieci, który jest realizowany we współpracy z wieloma ośrodkami w Polsce i Europie. Ponadto zajmuje się historią i kulturą Romów, prowadzi dział cyganików w Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza. Zrealizowała takie programy, jak: „Cygańska wioska artystyczna” czy „Tabor”, które odbywały się w wioskach zamieszkałych przez społeczność romską. Laureatka pierwszej w historii konkursu nagrody honorowej im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” (2012 rok).

Michał Moniuszko - muzyk i animator kultury Ośrodka „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów”; autor projektu "Muzyka Miejsca" - fuzja hip-hopu z elementami jazzu, dźwięków klezmerskich i pieśni ludowych. Współorganizator takich projektów jak: “Tratwa muzykantów”  - spotkanie świata kultury żydowskiej z jej nowoczesnymi kontekstami i wcieleniami; “Tratwa Muzykantów – pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami” – projekt odwołujący się do wspólnego dziedzictwa kulturowego narodów Europy Środkowowschodniej, którego integralną częścią była, dziś już prawie nieobecna kultura Jidysz; „Ejbike Mame” – koncert pieśni z przedwojennych teatrów i kabaretów jidysz w wykonaniu Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej i muzyków Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.

Zobacz program warsztatów

29 maja - 2 czerwca 2013 - Wielokulturowe warsztaty teatralne "Poszukiwania"


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI