29 stycznia 2008 - Fotografie agencji Magnum - Przemiana mitu

Spotkania filmowe w Pograniczu - "Agencja Magnum: Narodziny mitu/Magnum Photos - Ein Mythos ändert sich" ; reżyseria.: Rainer Holzemer, Dom Pogranicza godz 18.00 


Film Dokumentalny 
Kraj: Niemcy 
Rok: 1999 
Czas trwania: 90 min 

"Świat, jeśli ma być zrozumiany, musi być fotografowany. 
Fotografia istnieje po to, aby zmusić do przyjrzenia sie rzeczom jeszcze raz." 

Film Holzemera na przykładzie Magnum przedstawia drogę, jaką przeszło tradycyjne fotodziennikarstwo - od fotografii będącej pozbawioną komentarza informacją po osobistą relację dokumentującą wydarzenia. 

Krótka historia Agencji Magnum 
Agencja Magnum powstała w 1947 roku w Paryżu, aby dostarczyć światowej prasie dobrych zdjęć reportażowych, a także chronić praw autorskie zawodowych reporterów. 

Agencja miała charakter międzynarodowy i opierała się na działalności członków pracujących prawie we wszystkich krajach świata. Dzięki temu agencja dysponowała aktualnymi zdjęciami najważniejszych wydarzeń, mających miejsce na całym świecie . Fotoreporterzy "Magnum" docierali do najdalszych i najbardziej niedostępnych rejonów naszej planety, rejestrowali życie, kulturę i obyczaje, dzięki czemu powstał olbrzymi zbiór zdjęć będący nieprzebranym źródłem informacji dla przyszłych pokoleń. Praca fotoreporterów Magnum wiązała się z olbrzymim ryzykiem, wielu z nich niestety zginęło: 

* Robert Capa (zginął podczas wojny w Indochinach), 
* David Seymour i J.Ray (zginęli w rejonie Kanału Sueskiego), 
* W.Bischof (zginął w Peru), 
* J.P. Pedrazzioni (zginął w Budapeszcie) 

źródła: 
Filmweb.pl 
imdb.com 
Beata Łyżwa-Sokół, Fotograficzny Olimp -" Magnum Photos: Narodziny legendy", Gazeta Wyborcza Telewizyjna, 14-20,12.2007, s.3 
http://onephoto.net/publish.php?idPublish=8 
Agencja Magnum i problem fotoreportażu, w: B. von Brauchitsch, Mała historia fotografii, Warszawa 200


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Archiwum

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė

  

Misterium Mostu 2019

 

The Market / Targ

 

Tratwa Muzykantów - Nign Monster Groove

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI