29 stycznia 2019 - odszedł Zdravko Grebo

Krzysztof Czyżewski wspomina profesora 


W nocy odszedł Zdravko Grebo. Uosabiał ducha dialogu i otwartości Bośni i Hercegowiny. Mostarac, który stał się Sarajliją, czyli urodzony w Mostarze mieszkaniec Sarajewa. Przede wszystkim jednak obywatel czarsziji, który prawa człowieka stawiał ponad podziałami narodowymi i wszystkimi innymi. Lubił powtarzać, że faszyzm zawsze rodzi się ze zwalczania komunizmu. W Sarajewie mówi się dzisiaj, że bez niego BiH byłaby społeczną pustynią. Akademik od zawsze zaangażowany w działalność społeczną, w tworzenie mediów i organizacji obywatelskich. Wojna w byłej Jugosławii niczego tu nie zmieniła, wręcz przeciwnie. Po raz pierwszy spotkałem go w Tuzli. Towarzysząc Tadeuszowi Mazowieckiemu, razem z Timothy G. Ashem i Kostkiem Gebertem dotarliśmy tam samochodami opancerzonymi od południa, przez przejście graniczne Metković i Mostar. Zdravko na to spotkanie przedarł się z oblężonego Sarajewa, co graniczyło z cudem. Słynął z brawury i był już legendą anty-nacjonalistycznego podziemia, szefem miejscowej Fundacji Otwartego Społeczeństwa. A jednocześnie był ostatnim, który chciał uchodzić za bohatera. W tym profesorze prawa międzynarodowego było coś ze szlachetnego ducha partyzantki, coś autentycznie odważnego i wolnościowego, co łączyło się z naturalną skromnością i bezpretensjonalnością. Myślę, że to dzięki temu autorytet, który zdobył podczas wojny, towarzyszył mu również po niej i to pośród ludzi z bardzo różnych środowisk, co zdarza się niezwykle rzadko.
Zdravko Grebo tak samo był nieprzygotowany do tej wojny, jak Izet Sarajlić, poeta:
"Oto
już trzydziesty dzień wojny,

a my wciąż jeszcze
nie za bardzo umiemy
nienawidzić."

29.01.2019

28-30 października 2000 - Środkowoeuropejskie Forum Kultury z udziałem Zdravko Grebo

Filmy z Sarajewa w zbiorach CDKP


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI