2-3 maja 2006 - Wspólna wizja dla wspólnego sąsiedztwa

Krzysztof Czyżewski uczestniczył w Forum Intelektualistów podczas Wileńskiej Konferencji 2006 "Wspólna wizja dla wspólnego sąsiedztwa", zorganizowanej z inicjatywy Prezydentów Litwy i Polski w Pałacu Prezydenckim w Wilnie. Był mówcą podczas panelu "Europejskie wartości i dążenia - przezwyciężenie podziałów"


Dyskusja panelowa dotyczyła następującej problematyki: Jest mało prawdopodobne, by Unia Europejska poszerzyła się o nowe kraje w najbliższej przyszłości. W jaki więc sposób kraje Europy Wschodniej mogą przetrwać ten okres i przeprowadzić reformy ekonomiczne i społeczne, niemając widocznych korzyści z integracji? Jest oczywiste, że w tym okresie nikt z Unii Europejskiej nie wymusi na tych krajach reform strukturalnych. Muszą je przeprowadzić same. Rezygnacja z kary śmierci, poszanowanie praw człowieka w ogólności, a szczególnie praw dzieci, tolerancja, równouprawnienie kobiet i mężczyzn są niezbywalnymi aspektami polityki europejskiej, ściśle związanymi z moralnymi i politycznymi odczuciami nowoczesnego Europejczyka. Nikt nie może ani zaszczepić, ani przenieść tych aspektów nowoczesnej polityki do społeczeństw, które są nieprzygotowane i niechętne do ich uznania. Jak znaleźć wystarczającą siłe, wolę polityczną, zasoby ludzkie i energię, by przeprowadzić taki eksperyment? Czy tym, co pomogłoby w zrozumieniu tego procesu, jest relacja między wewnętrznymi reformami potencjalnych członków UE i ogólnym procesem integracji europejskiej? Te procesy są głęboko ze sobą splecione. Pozostaje jednak pytanie, jaka jest wizja wspólnej przyszłości wschodnioeuropejskich sąsiadów. Czy opiera się na wartościach czy też pragmatycznych interesach? Czy ma odniesienie do przebudzenia świadomości regionalnej i współpracy? W jaki sposób osiągnąć spójność kontynentu europejskiego, gdy jeszcze nie wszystkie kraje należą do UE? 

 

2-3 maja 2006 - Wspólna wizja dla wspólnego sąsiedztwa


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI