2 sierpnia 2017 godz. 19.00 / Spotkanie z WERONIKĄ PARFIANOWICZ-VERTUN [FOTO]

Zapraszamy na spotkanie "EUROPA ŚRODKOWA – ŻYWE POGRANICZE". W cyklu wieczorów literackich w Kawiarni "Piosenka o porcelanie" gościmy Weronikę Parfianowicz-Vertun, autorkę książki Europa Środkowa w tekstach i działaniach. Polskie i czeskie dyskusje.


Spotkanie prowadzi Krzysztof Czyżewski. 

2 sierpnia (środa) 2017 roku, godz. 19.00/ Kawiarnia literacka "Piosenka o porcelanie".  

Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie

O AUTORCE:

dr Weronika Parfianowicz-Vertun (1984) – kulturoznawczyni, członkini Zakładu Historii Kultury IKP UW i Pracowni Studiów Miejskich. Rozprawę doktorską poświęciła polskim i czeskim projektom Europy Środkowej. Zajmuje się historią nowoczesnej kultury czeskiej (w szczególności historią awangardy i kulturą undergroundową) oraz przestrzenią i obyczajowością miast Europy Środkowej.

Prowadzi zajęcia z historii kultury czeskiej, współorganizuje studenckie objazdy naukowe.

Publikowała m. in. w „Tekstach Drugich”, „Kulturze Współczesnej” i „Baroku” oraz czeskim czasopiśmie „A2”. Autorka artykułów popularyzujących kulturę czeską w „Res Publice”, „Krytyce Politycznej”, „Lampie” oraz tekstów w publikacjach zbiorowych "Tętno pod tynkiem. Warszawa Mirona Białoszewskiego" i "Ceglane ciało, gorący oddech. Warszawa Leopolda Tyrmanda". Jako doktorantka współredagowała „Małą kulturę współczesną”.

Kieruje projektem „Teksty i działania. Europa Środkowa jako projekt w polskich i czeskich dyskusjach lat 70. i 80. XX wieku” (NCN, program PRELUDIUM, 2013/11/N/HS2/03573), uczestniczy w projekcie „Topo-Grafie: miasto, mapa, literatura” (NPRH).

W 2012 stypendystka Funduszu Wyszehradzkiego na Wydziale Literatury Czeskiej i Wiedzy o Literaturze Uniwersytetu Karola w Pradze.

 
O KSIĄŻCE:  
Publikacja dotyczy wizji Europy Środkowej dyskutowanych w latach 70. i 80. XX wieku w polskich i czeskich czasopismach nieoficjalnych, w szerszym kontekście kultury nieoficjalnej, szczególnie ruchów wydawniczych w Polsce i Czechosłowacji – samizdatu i drugiego obiegu. Autorka ukazuje, jak te koncepcje rezonowały w dyskusjach z lat 90. i do jakiego stopnia można je znaleźć we współczesnych debatach. Jednym z celów tej publikacji jest zaproponowanie nowego spojrzenia na problematykę Europy Środkowej, która, choć wciąż jest przedmiotem licznych dyskusji, to – jak się zdaje – opisywana jest w sposób dość jednowymiarowy.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Weronika Parfianowicz-Vertun


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI