30 IX - 2 X - podróż do Gdańska

Podróż edukacyjna Silvy do Muzeum II Wojny Światowej oraz Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. 


Uczestnicy programu Silva rerum zapoznali się z unikatową formą historycznego przekazu, który przedstawiają zwiedzane w Gdańsku wystawy.

 

page3image32124352
Program

Silva Rerum - Podróż trzecia

Czwartek, 30.09.2021

 

6.30 - wyjazd

13.30 - 15.30

Europejskie Centrum Solidarności. 

Wystawa stała poświęcona historii Solidarności oraz zmianom, jakie dokonały się pod jej wpływem w Europie Środkowej i Wschodniej. 

17.00 - obiad

18.30 - Muzyka siedemnastowieczna Miast Hanzeatyckich, koncert w Kościele św. Trójcy. Występuj: zespół kameralny instrumentów dawnych i śpiewacy. Europäisches Hanse Ensemble, dyrygent: Manfred Cordes 

 

Piątek, 1.10.2021

 

  8.00 - 9.00 - śniadanie

10.00 - 13.30 Wizyta w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zwiedzanie z przewodnikiem.

13.30 - herbata, kawa w kawiarni Muzeum

16.15 - obiad 

17.15 - Spacer po Starówce Gdańskiej

19.00 - Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina

Koncert symfoniczny Międzynarodowy Dzień Muzyki – Vadim Repin, skrzypce. W programie: Felix Mendelssohn-Bartholdy, Sergiusz Prokofiew, Johannes Brahms

 

Sobota, 2.10.2021

 

7.00 - śniadanie

 

Wyjazd

 

 

 

O Wydarzeniach:

 

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycja przedstawia polskie doświadczenie wojny, wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy. Została podzielona na 18 sekcji tematycznych, co odzwierciedla układ sal na wystawie.

 

Sercem Muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię ponad 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć.

 

 

Uroczysta muzyka siedemnastowiecznych miast Hanzy

 

Młodzi muzycy zespołu Europäisches Hanse-Ensemble z chórmistrzem Manfred Cordes z Niemiec zabirali słuchaczy w niezwykłą podróż do siedemnastowiecznych miast Hanzy, prezentującmuzykę, która uświetniała nad Bałtykiem uroczystości publiczne i święta kościelne.

 

Światowej sławy wykonawcy, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy, oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium. Była to polska premiera zespołu.

 

Europäisches Hanse-Ensemble

Hanzeatyckie miasta Europy Północnej były ośrodkami bogactwa gospodarczego i dobrobytu klasy średniej. Jednocześnie Związek Hanzeatycki zapoczątkował wielowątkowy rozkwit kultury, w tym muzyki. Celem tego europejskiego projektu jest ponowne odkrycie wielkiego muzycznego dziedzictwa tego regionu około 1600 roku i ożywienie go dla naszych czasów poprzez występy koncertowe. Projekt European Hanseatic Ensemble, który rozpoczął się w 2019 roku, skierowany jest do utalentowanych młodych muzyków, którzy studiują lub studiowali muzykę dawną w europejskich konserwatoriach lub akademiach. Celem jego jest przyczynić się do promocji młodych muzyków i idei współpracy europejskiej. Tworzący się co roku nowy zespół składa się z 20 młodych wokalistów i instrumentalistów z kilku krajów europejskich, i co roku będzie koncertował w różnych miastach hanzeatyckich z nowo opracowanym programem. Dzięki wsparciu Europejskiego Muzeum Hanzy zespół znalazł swój idealny dom. Muzeum oferuje uczestnikom kursów mistrzowskich możliwość zebrania cennych informacji na temat historii Hanzy, epoki, którą odkrywają w swojej muzyce.

 

Skład zespołu:

Franziska Schumacher, Erika Tandiono, Baiba Urka - sopran, Georgia Burashko, Laura Lopes - alt, Simon Erasimus, Christian Volkmann - tenor, Przemysław Bałka, Sebastian Walser - bas, Josef Laming - organy, Johannes Festerling, Jasper Bärtling-Lippina - chitarrone, Clément Gester, Lilli Pätzold - cynk, Maximilien Brisson, Alexandra Mikheeva, Henry Van Engen - puzon, Marina Kakuno, Vera Otasek - skrzypce, Thomas Dombrowski, Marie-Alice Stoye - viola da gamba, Hannah Voß - dulcjan

 

Manfred Cordes - dyrygent i kierownik artystyczny

Artysta specjalizuje się w muzyce XVI i XVII wieku, i uważa się za pośrednika między muzykologią, a wykonawstwem muzycznym. Studiował muzykę edukację muzyczną i muzykę kościelną w Hanowerze i Berlinie, a także filologię klasyczną i pedagogikę wokalną. Współpracował z kilkoma zespołami muzyki dawnej jako wokalista, continuo i puzonista. W 1993 roku założył zespół Weser Renaissance Bremen (www.weser-renaissance-bremen.de). Ponad 50 nagrań na płytach CD z różnorodnym repertuarem wokalno-instrumentalnym demonstruje szerokie spektrum repertuarowe zespołu i doświadczenie w praktyce wykonawczej muzyki z lat 1500-1700. Muzyk uczestniczył w założeniu Akademie für Alte Musik Bremen w 1986 roku. 1991 obronił doktorat z muzykologii, a w 1994 został mianowany profesorem teorii muzyki w Hochschule für Kunste Bremen, w latach 1996-2005 był dziekanem wydziału muzyki, a w latach 2007-2012 był jej rektorem. Manfred Cordes jest założycielem i dyrektorem artystycznym europejskiego projektu Hanse-Ensemble. Pomysł na projekt jest zwieńczeniem jego szczególnego zamiłowania do muzyki północnoniemieckiej, zainteresowania historią Hanzy jako ogólnoeuropejskiej sieci, a także wyrazem zaangażowania w profesjonalizację młodych muzyków.

 

 

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina. Koncert symfoniczny Międzynarodowy Dzień Muzyki 

 

Orkiestra Symfoniczna PFB

George Tchitchinadze – dyrygent

Vadim Repin – skrzypce

Prowadzenie: Konrad Mielnik

 

Program:

Felix Mendelssohn-Bartholdy – Uwertura Ruy Blas op. 95 [7]

Sergiusz Prokofiew – II Koncert skrzypcowy g-moll op. 63 [26]

Johannes Brahms – Wariacje na temat Haydna op. 56a [20]

 

Vadim Repin Urodził się na Syberii w 1971 roku. Jego debiuty w Moskwie i Petersburgu miały miejsce, gdy miał 11 lat. Już trzy lata później zadebiutował w Tokio, Monachium, Berlinie i Helsinkach, a zaraz potem w Carnegie Hall w Nowym Jorku. W wieku 17 lat był najmłodszym w historii zwycięzcą Concours Reine Elisabeth. Od tego czasu występował z najważniejszymi orkiestrami i dyrygentami świata oraz we wszystkich głównych ośrodkach muzycznych.W 2010 roku za zasługi dla muzyki otrzymał najwyższe francuskie wyróżnienie Victoire dHonneur oraz tytuł Kawalera Orderu Sztuki i Literatury. Natomiast w Pekinie został mianowany Honorowym Profesorem Centralnego Konserwatorium Muzycznego w 2014 roku, a w 2015 roku Konserwatorium w Szanghaju, gdzie również przyznano mu ten tytuł.W kwietniu 2014 roku został założycielem i dyrektorem artystycznym pierwszej edycji Transsiberian Arts Festival, która odbyła się we wspaniałej nowej sali koncertowej Nowosybirska. Festiwal został entuzjastycznie przyjęty i wyznaczył priorytety młodym muzykom – edukacja muzyczna odgrywa ważną rolę w życiu Vadima Repina. W ubiegłym sezonie prowadził cykl kursów mistrzowskich dla młodych skrzypków na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu. Był też jurorem w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Donatella Flick w Londynie oraz Concours Reine Elisabeth w Brukseli.Podczas europejskiej trasy koncertowej z Borusan Istanbul Philharmonic Orchestra zagrał wraz z Danielem Hope prapremierę i liczne prawykonania koncertu podwójnego Shadow Walker Marka-Anthony'ego Turnagea. Inne niedawne wydarzenia to występy podczas Pas de Deux z udziałem światowej sławy baletnicy Svetlany Zacharovej w Hongkongu, Maskacie, Japonii i Korei, koncerty na Enescu Festival Bukareszt, w Verbier i na Festiwalu w Montrealu z udziałem RAI Torino Orkiestra. Także wykonania nowego koncertu skrzypcowego Sofii Gubaiduliny w Wiedniu z RSO pod dyrekcją Andresa Mustonena oraz w Lipsku z Orkiestrą Gewandhaus pod dyrekcją Andrisa Nelsonsa, a ostatnio prawykonanie poprawionej wersji La Sindone Arvo Pärta, do której kompozytor, m.in. z okazji 85. roku życia, dodał solową partię skrzypiec z myślą właśnie o Vadimie Repinie. Artysta gra na skrzypcach Rode Antonio Stradivariego z 1733 roku.

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI