30 lipca (środa) i 31 lipca (czwartek) 2014. MEDEA I MNEMOSYNE. Spotkanie z Katią Mazzucco

30 lipca (środa) i 31 lipca (czwartek) 2014, godz. 16.00. MEDEA I MNEMOSYNE. OBECNOŚĆ MITU MEDEI W KOLEKCJI ABY WARBURGA  cz. I i cz.II. Gościem specjalnym spotkania z cyklu „Debata o Inności” będzie Katia Mazzucco. Prowadzenie: Krzysztof Czyżewski. Kawiarnia „Piosenka o porcelanie” w Krasnogrudzie.


CZ. I  - 30 lipca 2014, godz. 16.00

 
1.       ABY WARBURG: SZTUKA, CZYLI OSWAJANIE INNOŚCI
 
Gość: Katia Mazzucco
 
Spotkanie poświęcone aktualności dziedzictwa myśli niezwykłego historyka sztuki i twórcy słynnej Biblioteki Nauk o Kulturze. Aby Warburg stworzył dzieło po raz pierwszy tak radykalnie interdyscyplinarne, przełamujące monopol „strażników granic” poszczególnych dziedzin wiedzy, które można by uznać za oryginalną realizację „gry szklanych paciorków”, opisanej później w powieści Hermanna Hessego. Dzieło to oparte jest na przekonaniu, że człowiek od wczesnego dzieciństwa spotyka się z innością, która budzi w nim lęk i dlatego nieustannie tworzy sztukę, by nie zamknąć się w autystycznym świecie subiektywnego „ja”, co byłoby destrukcyjne i dla jego osobowości i dla wspólnoty, lecz poznać kunszt „dobrego sąsiedztwa” – tak, jak książki na jednej półce w bibliotece, które zachęcają do lektury kolejnej książki i budzą ciekawość dalszej podróży.
 
Biblioteka Nauk o Kulturze powstała w Hamburgu, aby – już po śmierci założyciela (1929 r.) – przekształcić się w 1933 r. w Instytut Warburga. Zagrożony w narodowosocjalistycznych Niemczech, w 1934 r. przenosi się do Londynu, by od 1944 r. stać się częścią tamtejszego uniwersytetu. Prowadzony przez wiele lat przez wielkiego naukowca Ernsta Gombricha, mając za współpracowników tak wybitnych filozofów i historyków sztuki jak Frances Yates, Ernst Robert Curtius, Ernst Cassirer czy Erwin Panofsky, Instytut Warburga stał się bodaj najważniejszą w świecie placówką badawczą zajmującą się studiami nad wpływem antyku na cywilizację europejską.
 
Katia Mazzucco jest historyczką sztuki z Wenecji, zajmującą się m.in. fotografią jako narzędziem badawczym. Była stypendystką Instytutu Warburga i laureatką stypendium naukowego Brytyjskiej Akademii Nauk. Współpracując z Centro Warburg Italia, Stowarzyszeniem „Mnemosyne” z Rzymu i weneckim Stowarzyszeniem Kulturalnym „Engramma”, była kuratorem wystawy „MNEMOSYNE. L’Atlante della Memoria di Aby Warburg”. Współpracowała przy pierwszym polskim wydaniu tekstów Aby Warburga: Narodziny Wenus i inne szkice renesansowe (Gdańsk, 2010). Książka ta otworzyła redagowaną przez Piotra Kłoczowskiego serię „Biblioteka Mnemosyne” w wydawnictwie słowo / obraz terytoria, w której zapowiedziane są jeszcze m.in. jej książka Projekt Mnemosyne Aby Warburga oraz Aby Warburg: Pisma pomniejsze i panorama recepcji krytycznej w wyborze i opracowaniu Kati Mazzucco.
 
CZ. II  - 31 lipca 2014, godz. 16.00
 
2.       MEDEA I MNEMOSYNE. OBECNOŚĆ MITU MEDEI W KOLEKCJI ABY WARBURGA
 
Gość: Katia Mazzucco
 
Mit Medei zajmuje ważne miejsce w dziele życia Aby Warburga, legendarnej już kolekcji „Atlas Mnemozyne”. Medea jest kobietą obdarzona wiedzą, walczącą o swoje prawa i tą, która – przybywając na Zachód ze swojej odległej kulturowo ojczyzny – zachowuje swoją inność i kontestuje świat, który stara się zatrzeć jej tożsamość, albo wygnać ją poza granice swojego miasta/państwa. Pamięć tego mitu i tragicznego doświadczenia z nim związanego pomaga Europejczykom w kolejnych epokach, a zwłaszcza współcześnie zrozumieć, że nie ma autentycznej wspólnoty bez innego, że sztuka budowania mostu międzykulturowego jest sztuką życia.
 
 „Spotkanie odbędzie się dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg Przedstawicielstwo w Polsce”.

Pobierz / Download

Katia Mazzucco


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI