31 maja 2006

Spektakl "Kroniki sejneńskie" został wystawiony w Warszawie w pałacu prezydenckim na uroczystości zorganizowanej przez parę prezydencką z okazji Dnia Dziecka.


"W prawdziwym pałacu" 
"Kroniki sejneńskie" w pałacu prezydenckim w Warszawie 

Bohaterami Dnia Dziecka, który urządziła wczoraj w swoim pałacu w Warszawie para prezydencka, była młodzież z Sejn. Zagrała "Kroniki sejneńskie" tak, że aktorka Alina Janowska płakała dziękując im. 

Wielkiego wzruszenia nie kryła też pierwsza dama RP Maria Kaczyńska. - Jesteście piękni - mówiła do młodych aktorów. 

Grupę teatralną od czterech lat prowadzi Bożena Szroeder z Ośrodka Pogranicze w Sejnach. Była zaskoczona, gdy dostali zaproszenie z kancelarii prezydenckiej. Ich spektakl, oparty na autentycznych opowieściach mieszkańców miasteczka, przypomina o tym, że północno-wschodnia Polska jest krajem wielokulturowym, wielonarodowym. 

Urszula Dąbrowska, "Kurier Poranny" 1.06.2006

Dzień Dziecka w Pałacu Prezydenckim 

Małych gości przywitała Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska i zaprosiła do pałacowych Grot na spektakl pt. „Kroniki Sejneńskie” w wykonaniu grupy teatralnej Ośrodka "Pogranicze" z Sejn. 

"Kroniki Sejneńskie" to magiczne przedstawienie z udziałem dzieci: Litwinów, Rosjan-staroobrzędowców i Polaków. Za jego scenariusz posłużyły opowieści i pieśni najstarszych mieszkańców, którzy noszą w sobie pamięć dawnych, wielokulturowych Sejn. Scenografię spektaklu stanowi wykonana przez dzieci z wypalanej gliny makieta miasteczka oraz patchworkowe "Anioły Sejneńskie". 
www.prezydent.pl

Dzieci u Pierwszej Damy 

Przedstawienie "Kroniki Sejneńskie" gra grupa młodzieży z Sejn. Jest o ich miasteczku, tylko z czasów sprzed wojny, gdy jeszcze żyli w nim Polacy, Litwini, Białorusini, Żydzi i Cyganie. Powstało na kanwie opowieści, które młodzież usłyszala od najstarszych mieszkańców Sejn. Jeden fragment jest bardzo dojmujący, o małym Żydzioku. Opowiada o tym, jak Niemcy pognali Żydów: Jedna Żydówka poprosiła znajomą, żeby zabrała jej maleńkie dziecko w wielką chustkę. A do niej Niemcy często na placki ziemniaczane przychodzili. Przychodzą, patrzą, a w kołysce niemowlak. "A skąd on?" - pytają.

Urszula Dąbrowska, "Kurier Poranny" 2.06.2006

Kroniki sejneńskie


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI