3-6 marca 1994

Staż studentów Katedry Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.


Uczestnicy podzieleni na grupy odbywali spotkania w trzech miejscach:

Grupa pierwsza: Sejny – spotkania z Andrzejem Maksimowiczem, burmistrzem Sejn; Olgierdem Wiaktorem, przedstawicielem mniejszości litewskiej; Witoldem Grygucisem, przewodniczącym litewskiego Towarzystwa św. Kazimierza, udział w lekcji "Klasy Dziedzictwa Kulturowego" w liceum sejneńskim i spotkanie ze Stanisławem Staniewiczem, polonistą, znawcą tradycji i historii miasta. Celem działań tej grupy było poznanie historii, tradycji i zabytków Sejn, uzyskanie informacji o inicjatywach kulturalnych i gospodarczych, poznanie społeczności lokalnych i problemów wynikających z zamieszkiwania na tym terenie i wzajemnego oddziaływania społeczności polskiej i litewskiej.

Grupa druga: Puńsk – spotkanie z redakcją pisma Ausra, poetą litewskim Sigitem Birgielem, zwiedzanie muzeum kultury litewskiej – Muzeum Vainy, skansenu litewskiego, kościołów w Puńsku i Widugierach. Celem działań grupy było poznanie gminy, której 90 procent mieszkańców stanowią Litwini, poznanie problemów lokalnych, historii i tradycji tego regionu oraz inicjatyw kulturalnych i społecznych.

Grupa trzecia: Bór, Gabowe Grądy - spotkania z nastawnikiem Mironem Filipowem i jego rodziną, z zespołem Riabina i mieszkańcami wsi. Celem działań tej grupy było poznanie społeczności Rosjan-staroobrzędowców, ich kultury, tradycji, religii.

Po powrocie z terenu poszczególne grupy składały relacje, przekazywały uwagi, dzieliły się wrażeniami i doświadczeniami.

Podczas stażu miały ponadto miejsce następujące wydarzenia:
– wernisaż wystawy "Sztuka chorych" - prac pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach w Białej Synagodze i spotkanie z udziałem autorów
– spotkanie z Simche Kellerem, kantorem żydowskim z Łodzi i prezentacja muzyki żydowskiej
– prezentacja działalności "Pogranicza", wykład Krzysztofa Czyżewskiego, projekcja filmów Róża w Szwajcarii, Dom, Pogranicze, wystawa fotograficzna z pobytu dziecięcego zespołu teatralnego w osadach cygańskich na Pogórzu Karpackim (fotografie Krzysztofa Latosińskiego)
– spotkanie z zespołem Teatru NN z Lublina na temat "Lublin jako centrum kultury" – prezentacja działalności pozateatralnej grupy, przedstawienie projektu "Miejsce-Obecność-Pamięć"
– spektakl Ziemskie pokarmy Teatru NN z Lublina w reżyserii T. Pietrasiewicza w Białej Synagodze w Sejnach
– spotkanie z "Klasą Dziedzictwa Kulturowego" – omówienie programu i działalności, pokaz filmów z “Młodzieżowych Dialogów o Tolerancji” z listopada 1992
– koncert zespołu ludowego z Białorusi – muzyka tradycyjna okręgu grodzieńskiego, pokaz tradycyjnych instrumentów ludowych.

6 marca miała miejsce dyskusja i podsumowanie stażu.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI