Sztuka chorych

3 marca 1994 w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy "Sztuka chorych", prac pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach i spotkanie z udziałem autorów. 


Artysta podaje na tacy widzowi do konsumpcji głowy, jak podawała Salome, niczym nie osłoniętą głowę Jana Chrzciciel Herodiadzie. Wyrywa z ciemności twarze w jednym wybuchu fluorescencji, jak przy robieniu zdjęć aparatem jeszcze z przełomu wieków. Twarze zastygłe; przyłapane w jednosekundowym rozbłysku. Twarze ludzi spracowanych, starych, doświadczonych przez los choroby może nawet całożyciowej. Białych Murzynów współczesnych czasów, którzy nie sprostali wymogom, jakie przed nimi postawiło codzienne życie. Oglądając te obrazy zdajemy sobie nagle sprawę, że te ciężkie czasy dopiero się rozpoczynają, że stoimy u ich progu, że prawdziwy posiew tych wymagających dni wśród ludzi nie w pełni odpornych dopiero nastanie, że za tymi pokazanymi na wystawie przyjdą następni, a ich imię, jak mówił poeta, w krótkim czasie może brzmieć: miliony...

Ireneusz Sieradzki

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI