5-6 czerwca 2008 - Święto szkoły - "Warto zapytać o szkołę"

Święto szkoły - "Warto zapytać o szkołę" - którego mottem były słowa "Com ja zasiał tego nikt nie zniszczy"Święto Szkoły 2008 - Sejny przez pafluk

Szanowni Państwo, 

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Szymona Konarskiego w Sejnach, Stowarzyszenie "Szymon Konarski" oraz Ośrodek „Pogranicze- sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, mają zaszczyt poinformować Państwa o podjętej przez nas inicjatywie zorganizowania w naszym mieście w dniach 5-6 czerwca 2008 r. święta szkoły pod tytułem „Warto zapytać o szkołę”, które przygotowujemy pod patronatem Starosty Powiatu Sejneńskiego. 

Mottem spotkania są słowa Naszego Patrona - „Com ja zasiał, tego nikt nie zniszczy”. Pragniemy, by nasz projekt przybliżył tradycje edukacyjne uczniom naszej szkoły oraz rozwinął w nich potrzebę zdobywania wiedzy poprzez kontakty z mistrzami, odwoływanie się do historii, obcowanie z kulturą i sztuką. 

Do spotkania w murach szkoły zapraszamy zarówno obecnych uczniów, jak też jej absolwentów. Wypracowany wspólnie z uczniami program tego dwudniowego święta przewiduje spotkania z autorytetami z różnych dziedzin życia społecznego i kulturowego: publicystą, dziennikarzem i pisarzem - Jackiem Żakowskim, aktorką i uczestniczką Powstania Warszawskiego - Aliną Janowską, Danutą Kuroń - współtwórczynią Uniwersytetu im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach, artystą związanym z Suwalszczyzną -profesorem Andrzejem Strumiłło oraz artystą, profesorem ASP Leonem Tarasewiczem. 

Swą obecnością zaszczyci nas także Konsul Republiki Litwy w Polsce Liudvikas Milasius, który wspólnie z młodzieżą z Liceum im. Szymona Konarskiego z Wilna, wystąpi ze słowem do gości spotkania drugiego dnia - rozpoczynając dalszą część naszego projektu. 

W ogrodach przyszkolnych od niedawna noszących nazwę Ogrodu im. Chiune Sugihary otworzymy Galerie prac wybitnych artystów związanych z naszym terenem - Andrzeja Strumiłło, Stanisława Wosia, Tomasza Kukawskiego, Izydy Srzednickiej, którzy to ofiarują swoje praca na rzecz Szkoły, dając tym samym początek "Galerii Przyszkolnej" 

Wspólna instalacja plastyczna "Zostawić ślad", „Scena muzyczna młodych”, pochód przebierańców - postaci historycznych związanych z Sejnami, „Kronika Filmowa Szkoły” z lat 60-tych z komentarzami najstarszych pedagogów, to inicjatywy młodzieży, których celem jest włączenie uczniów do życia kulturalnego miasta. Kontynuacja tych działań jest przewidziana podczas trwania roku szkolnego, kiedy to grupy młodzieży licealnej, podczas zajęć pozalekcyjną będą przekazywać zdobyte umiejętności i wiedzę swoim młodszym kolegom z klas gimnazjalnych, zachęcając ich dzięki temu do własnego rozwoju intelektualnego i proponując alternatywne formy spędzania wolnego czasu. 

Święto szkoły „Warto zapytać o szkołę”, odbywać się będzie w Sejnach po raz pierwszy. Zamierzamy jednak wpisać je na stałe do kalendarza imprez edukacyjnych naszej szkoły, jako część długofalowego projektu przekazywania wiedzy mistrzów młodym pokoleniom. 

Program „Warto zapytać o szkołę”
5-6 czerwca 2008

5 czerwca

godz. 10.00 - Spotkanie z Mistrzami – Leon Tarasewicz. 
”Zostawić ślad” – praca uczniów pod opieką Leona Tarasewicza - przygotowywanie instalacji plastycznej metodą malarską 
„Com ja zasiał tego nikt nie zniszczy” – wykład Leona Tarasewicza

godz. 12.00 – „Sejneński orszak” - pochód postaci historycznych związanych z Sejnami (Jaćwingów, Dominikanów, Żydów, Cyganów, Litwinów, Przekupniów, Żaków, Japończyków) i przemarsz przez miasto do budynku Starostwa Powiatowego z uroczystym otwarciem Święta Szkoły przez władze powiatowe – starostę Ryszarda Grzybowskiego

godz. 13.00 – powrót na teren szkoły, powitanie gości i uczestników święta przez dyrektora szkoły Andrzeja Małkińskiego w Ogrodach im. Chiune Sugihary

godz. 13.30 - otwarcie „Galerii Przyszkolnej” - galerii prac ofiarowanych przez artystów związnych z Sejneńszczyzną
prof. Andrzeja Strumiłły, prof. Leona Tarasewicza, Stanisława Wosia, Izydę Srzednicką, Tomasza Kukawskiego,Wiesława Szumińskiego

godz. 14.00 – „Kronika Filmowa Szkoły” - dokumentacja filmowa życia szkoły z lat 60 – tych z komentarzem emerytowanych profesorów. Sala Teatralna LO

Godz. 16.00 wspólny posiłek 

Godz. 16.30 - „Scena Młodych I” – prezentacje przygotowanych programów przez poszczególne klasy i ich wychowawców. Prezentacje te odnosić się mają do postaci historycznych związnanych z zyciem Sejn ( z wykorzystaniem kostiumów historycznych poszczególnych klas). Ogrody im. Ch. Sugihary

Godz. 19.30 posiłek

Godz. 20.00 - Koncert charytatywny na rzecz szkoły z udziałem najwybitniejszych artystów sceny Polskiej. Biała Synagoga

Godz. 20.00 - Dyskoteka w Ogrodach im. Ch. Sugihary lub w budynku szkolnym z wybitnymi polskimi DJ-ami

Piątek 6 czerwca
Godz. 12.00 – Część oficjalna z udziałem gości z Ambasady Japonii
Wystąpienie Ambasadora Japonii lub przedstawiciela Ambasady dotyczące sylwetki Chiune Sugihary, współpracy polsko-japońskiej, oraz tradycji japońskich 

Godz. 14.00 - „Spotkania z Mistrzami” - „Com ja zasiał, tego nikt nie zniszczy” – wykłady mistrzów i autorytetów życia publicznego i kulturowego Polski
Jacek Żakowski, Alina Janowska, Danuta Kuroń , Stanisław Tym, Leon Tarasewicz
Godz. 17.00 wspólny posiłek
Godz. 17.30 - „Aukcja przedmiotów” ofiarowanych przez osobistości z Sejn na rzecz nowo powstającej „Galerii Przyszkolnej”
Godz. 19. 30 - „Scena Młodych II” – koncert i prezentacja muzycznych dokonań uczniów szkoły i absolwentów : Gass Bluss Grupa, Kapela Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Chór LO, Agata Krywanis, Karolina Krasnodębska, Sylwia Olszewska,Młodzież z „Kronik Sejneńskich”

Godz. 24.00 - Nocne Światło dla Sejn kończące święto szkoły

W prasie 

Dwa dni w pewnym miasteczku - Monika Żmijewska, Gazeta Wyborcza Białystok, 9 czerwca 2008 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI