5 grudnia 2009 - "Angelus"

Książka "Przypadki inżyniera ludzkich dusz" wydana przez wydawnictwo Pogranicze została nagrodzona Literacką Nagrodą Europy Środkowej "Angelus" w Krakowie.


Czeski pisarz Josef Škvorecký, został laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus". Jury pod przewodnictwem Natalii Gorbaniewskiej nagrodziło w sobotę 5 grudnia 2009 jego książkę "Przypadki inżyniera ludzkich dusz" w tłumaczeniu Andrzeja S. Jagodzińskiego wydaną przez Wydawnictwo Pogranicze. W czasie wręczenia nagrody po raz pierwszy w historii nagrody uhonorowano tłumacza zwycięskiej książki Andrzeja Jagodzińskiego. W imieniu Wydawnictwa Pogranicze w uroczystości uczestniczyła Anita Sznejder. 
 
Literacka Nagroda Europy Środkowej "Angelus" przyznawana jest za najlepszą książkę prozatorską wydaną po polsku w poprzednim roku. Jej fundatorem jest miasto Wrocław. 
 
 
Artykuły prasowe :
 
Mistrzowska inżynieria Josefa Škvorecky’ego - Krzysztof Masłoń, "Rzeczpospolita", 12 grudnia 2009 
Angelus dla Josefa Škvoreckiego, Agnieszka Kołodyńska, "Gazeta Wyborcza", 7 grudnia 2009  
Literacka nagroda Angelus dla Josefa Skvoreckiego , PAP, "Gazeta Prawna", 6 grudnia 2009 
Oto najlepszy pisarz Europy Środkowej , Malwina Wapińska, "Dziennik.pl", 6 grudnia 2009  
 
Jest to napisana z ironicznym dystansem i autoironią powieść o Czechach drugiej połowy XX w. Jej osią są wykłady z literatury angloamerykańskiej prowadzone na kanadyjskim uniwersytecie przez czeskiego emigranta, prof. Daniela Smirzickiego. Na ten konstrukcyjny szkielet nanizane są komiczne anegdoty i dramatyczne historie, wspomnienia pierwszych miłości i pierwszych spotkań ze śmiercią, żart i groza. Wszystko to w drobnych epizodach połączonych metodą montażu filmowego tworzy kolaż literacki, panoramę ludzkich losów i wspaniałą galerię postaci - "absurdalny teatr świata". 
 
Choć powieść powstała przed 30 laty, jej przesłanie jest, niestety, wciąż aktualne. Bo jak mówi narrator: "Świństwa powtarzają się w wariantach, których schematy są do siebie zawstydzająco podobne. Ab initio orbis terrarum" - od początku świata. 
 
Andrzej S. Jagodziński, "Gazeta Wyborcza" 
 
Mądra i zabawna powieść o życiu kilku pokoleń Czechów pod nazizmem i komunizmem, jedna z najlepszych w dorobku wybitnego czeskiego prozaika. 
 
Aleksander Kaczorowski, pisarz, krytyk literacki, "Rzeczpospolita" 
 
Jak z Haszka. Skąd zresztą mogła wziąć się historia o pani Santnerovej, która zdaniem jej męża była jak Dickens: książki były jej dziećmi, ale w odróżnieniu od autora „Dawida Copperfielda” każde miała z innym. A poza tym, czyż ziemia nie jest piękna wszędzie? Z tym że zawsze piękniejsza tam, gdzie człowiekowi jest dobrze. 
 
Krzysztof Masłoń, „Rzeczpospolita” 
 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI