5 października 2013 - "Ejbike mame" w Słupsku

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego wystąpiła na 11. Dniach Kultury Żydowskiej w Słupsku, które odbyły się w czwartek, 3 października.


Program 11. Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku

3 października

godz. 18:00 – Teatr Rondo - Otwarcie wystawy fotografii Tadeusza Rolke „Sąsiadka”

Pomysł Tadeusza Rolke był prosty: sfotografować nastoletnią dziewczynkę pochodzenia wietnamskiego, tytułową "Sąsiadkę", w miejscach historycznie związanych z polskimi Żydami. Tytuł "Sąsiadka", "żydowska" scenografia, ubranie, wreszcie zamieszczony w katalogu komentarz fotografów powoduje, że nawet przeciętnemu widzowi trudno rozminąć się z narzuconą przez artystów interpretacją dzieła. Jednoznaczność nie oznacza w wypadku tych doskonałych kompozycyjnie zdjęć nachalności i przegadania, jakie niejednokrotnie towarzyszyły sztuce tzw. zaangażowanej. Przeciwnie, polityka i historia stanowią istotny kontekst "Sąsiadki", ale nie dominują nad całością, która skłaniając do refleksji nad granicami tolerancji odwołuje się do codziennego doświadczenia przeciętnego odbiorcy.

Wystawa "Sąsiadka" w pierwszej wersji składała się z 12 fotogramów i była prezentowana w Galerii "Zachęta" w Warszawie i w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. W 2010 r. artyści przygotowali kolejną jej wersję poszerzoną do 25 fotografii. Jej premierowe otwarcie w Galerii Fotografii BWA/ZPAF w Kielcach przy ul. Planty 7 – w miejscu pogromu kieleckiego z 4 lipca 1946. – było związane z kolejną rocznicą tego wydarzenia. (Wstęp wolny)

4 października

godz. 17:00 – Teatr Rondo - Promocja książki “Żyd Wróg odwieczny? Antysemityzm w Polsce i jego źródła” dr Aliny Całej, spotkanie z autorką.

Książka Aliny Całej daleko wykracza poza dotychczasowe prace o polskim antysemityzmie. Autorka postawiła sobie za zadanie nie tylko - jak zwykle to bywa - bardziej lub mniej szczegółowy opis wszelkich działań, wypowiedzi i opinii niechętnych lub wrogich Żydom, ale też wyjaśnienie początków (może nawet należałoby napisać: prapoczątków) niechęci do społeczności żydowskiej. (Wstęp wolny)

godz. 18:00 – Kino Rejs – Sala Tango - Pokazy pofestiwalowe 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy - lista filmów wraz z opisami. (Wstęp wolny)

godz. 18:00 – Kino Rejs - „Wypełnić pustkę” - scenariusz i reżyseria: Rama Burshtein

„Wypełnić pustkę” to fascynujący obrazu chasydzkiej społeczności widzianej oczami młodej kobiety, która musi wybierać pomiędzy pragnieniem serca a rodzinną powinnością. Historia niczym z powieści Jane Austen - ale osadzona w realiach ortodoksyjnych Żydów z Tel Avivu, w świecie sztywnych reguł i wielowiekowej tradycji. (Bilety: normalny: 15 zł, ulgowy 12 zł)

godz. 18:30 – Teatr Rondo - “Pachnące rodzynkami” warsztaty kuchni żydowskiej prowadzone przez Joannę Katarzyńska. (Wstęp wolny)

5 października

godz. 18:00 – Kino Rejs – Sala Tango - Pokazy pofestiwalowe 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy - lista filmów wraz z opisami. (Wstęp wolny)

godz. 18:00 – Kino Rejs - „Wypełnić pustkę” - scenariusz i reżyseria: Rama Burshtein. (Bilety: normalny: 15 zł, ulgowy 12 zł)

godz. 19:00– Teatr Rondo- Koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego. (Bilety: 20 zł normalny, 10 zł ulgowy)

Organizatorami 11. Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku są: Słupski Ośrodek Kultury – Teatr Rondo, Stowarzyszenie Kulturalny Punkt Zapalny oraz Młodzieżowe Centrum Kultury. Zadanie zostało zrealizowane dzięki pomocy finansowej Województwa Pomorskiego, Miasta Słupsk oraz sponsorów prywatnych.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim
 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI