7-8 kwietnia 2006 - Akademia Nauczycieli

Spotkanie Akademii z Jerzym Nikitorowiczem, profesorem Uniwersytetu w Białymstoku, specjalizującym się w edukacji międzykulturowej i regionalnej. W czasie Akademii zaprezentowana została również książka autorstwa profesora - Kreowanie tożsamości dziecka. 8 kwietnia, godz 11.00 spotkanie z Mikołajem Wawrzeniukiem - reżyserem dokumentalistą z Białegostoku, i jego filmami: "Śniła mi się Hana" oraz "Ikonostas i muzyka" a także praktyczny warsztat ludowej sztuki białoruskiej prowadzony przez Alinę Wawrzeniuk.


Kreowanie tożsamości dziecka 
Książka ta jest wartościową próbą zarysowania dotychczasowego dorobku teoretycznego edukacji wielokulturowej i międzykulturowej. Autor formułuje oryginalną holistyczną koncepcję edukacji tego typu, co sprawia, że ksiązka zainteresuje zarówno czytelników dobrze zorientowanych z tej dziedziny, jak i tych, którzy dopiero ją poznają. 

Zawartość 
Uwagi wstępne 
Ku edukacji międzykulturowej - próba okre ślenia jej zadań i możliwości 
Procesy kreowania tożsamości kulturowej 
Program "Ku tożsamości międzykulturowej" 
Holistyczna koncepcja procesu edukacji międzykulturowej

Ikonostas i muzyka 
Reportaż Mikołaja Wawrzeniuka opowiada o pochodzącym ze stolicy Białorusi - z Mińska - artyście, Aleksandrze Łosiu. A. Łoś ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Mińsku, związany jest jednak z Gródkiem na Białostocczyźnie, gdzie od kilku lat mieszka. Odnawia ikonostasy w starych cerkwiach, projektuje nowe, pisze do nich ikony. Drugą pasją Aleksandra Łosia jest muzyka ludowa. Jeździ po opustoszałych wsiach okolic Puszczy Knyszyńskiej, zapisuje muzykę, którą tworzyli w okresie międzywojennym miejscowi muzykanci. Prowadzi zajęcia z białoruskiego tańca ludowego na Uniwersytecie w Białymstoku. Sztuka sakralna i muzyka ludowa pomagają mu znaleźć harmonię w świecie. Sztuka jest jego ojczyzną. 

Śniła mi się Hana.. 
Reportaż zrealizowany przez Mikołaja Wawrzeniuka uhonorowany został I nagrodą na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Programów Etnicznych "At home" w Krakowie w 1999 r. Dokument opowiada o mieszkańcach Narewki wspominających niegdysiejszych Żydów, którzy stanowili przed wojną większość mieszkańców. Opowiadają co robili, z czego się utrzymali, jak wyglądało wzajemne współżycie Żydów i chrześcijan. Głównym wątkiem reportażu jest opowieść 90 - letniego Aleksandra Romańczuka ze wsi Guszczewina o miłości do Żydówki Hany, która zaginęła przed wojną i nikt nie wie co się z nią stało.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI