7 lipca 2017, godz. 19.00 / Spotkanie z IRENĄ KLEPFISZ [VIDEO]

Zapraszamy na spotkanie "IRENA KLEPFISZ – POETKA POGRANICZA". W cyklu wieczorów autorskich programu "Lato w Pograniczu" w Kawiarni "Piosenka o porcelanie" gościmy nowojorską poetkę, tłumaczkę literatury jidysz, działaczkę na rzecz praw kobiet.

 

Rozmowę prowadzi Krzysztof Czyżewski. 

7 lipca (piątek) 2017 roku, godz. 19.00 / Kawiarnia "Piosenka o porcelanie"
Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie
 
 

 

O AUTORCE

Irena Klepfisz – amerykańska poetka, piszącą w języku jidysz, zaangażowana w działanie organizacji feministycznych, lesbijskich i pokojowych, a także świeckich stowarzyszeń żydowskich.

Urodzona w 1941 roku w warszawskim getcie, ukrywała się w katolickim domu dla sierot, skąd została ewakuowana podczas powstania w getcie. Córka Michała Klepfisza, działacza Bundu, bojownika powstania w getcie warszawskim, pośmiertnie odznaczonego orderem Virtuti Militari.

Irena Klepfisz wraz z matką Rosą Perczykow-Klepfisz do końca wojny ukrywała się na wsi, następnie krótko mieszkała w Łodzi skąd wyemigrowała do Szwecji, w 1949 wyjechała do Stanów Zjednoczonych.

Poezję zaczęła publikować w 1971 roku i wkrótce potem skupiła swoje badania na pisarkach tworzących w jezyku jidysz, takich jak Kadya Molodovsky i Fradl Shtok. Jest współredaktorką tomu Plemię Diny: Żydowska antologia kobieca (The Tribe of Diana: A Jewish Woman's Anthology) oraz autorką tomu poezji A Few Words in the Mother Tongue i zbioru esejów Dreams of an Insomniac.

Wykładowczyni Jewish Women's Studies w Barnard College, przez dziesięć lat uczyła również w więzieniu dla kobiet o zaostrzonym rygorze. Jest laureatką stypendium National Endowment for the Arts, a niedawno została nagrodzona prestiżową nagrodą Adrienne Cooper Dreaming in Yiddish 2016.

 

Irena Klepfisz / 7 lipca 2017


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 


 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI