7 lipca 2017, godz. 19.00 / Spotkanie z IRENĄ KLEPFISZ [VIDEO]

Zapraszamy na spotkanie "IRENA KLEPFISZ – POETKA POGRANICZA". W cyklu wieczorów autorskich programu "Lato w Pograniczu" w Kawiarni "Piosenka o porcelanie" gościmy nowojorską poetkę, tłumaczkę literatury jidysz, działaczkę na rzecz praw kobiet.

 

Rozmowę prowadzi Krzysztof Czyżewski. 

7 lipca (piątek) 2017 roku, godz. 19.00 / Kawiarnia "Piosenka o porcelanie"
Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie
 
 

 

O AUTORCE

Irena Klepfisz – amerykańska poetka, piszącą w języku jidysz, zaangażowana w działanie organizacji feministycznych, lesbijskich i pokojowych, a także świeckich stowarzyszeń żydowskich.

Urodzona w 1941 roku w warszawskim getcie, ukrywała się w katolickim domu dla sierot, skąd została ewakuowana podczas powstania w getcie. Córka Michała Klepfisza, działacza Bundu, bojownika powstania w getcie warszawskim, pośmiertnie odznaczonego orderem Virtuti Militari.

Irena Klepfisz wraz z matką Rosą Perczykow-Klepfisz do końca wojny ukrywała się na wsi, następnie krótko mieszkała w Łodzi skąd wyemigrowała do Szwecji, w 1949 wyjechała do Stanów Zjednoczonych.

Poezję zaczęła publikować w 1971 roku i wkrótce potem skupiła swoje badania na pisarkach tworzących w jezyku jidysz, takich jak Kadya Molodovsky i Fradl Shtok. Jest współredaktorką tomu Plemię Diny: Żydowska antologia kobieca (The Tribe of Diana: A Jewish Woman's Anthology) oraz autorką tomu poezji A Few Words in the Mother Tongue i zbioru esejów Dreams of an Insomniac.

Wykładowczyni Jewish Women's Studies w Barnard College, przez dziesięć lat uczyła również w więzieniu dla kobiet o zaostrzonym rygorze. Jest laureatką stypendium National Endowment for the Arts, a niedawno została nagrodzona prestiżową nagrodą Adrienne Cooper Dreaming in Yiddish 2016.

 

Irena Klepfisz / 7 lipca 2017


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI