7 października 2003 - Wtorki filmowe w Pograniczu

Wtorki filmowe w Pograniczu 
Skrzypek na dachu, reż. Norman Jewison, prod. amerykańska 1971 rok 
Kielecki syndrom, realizacja Józef Gębski, prod. polska 2001 rok 
Dom Pogranicza, godz. 19:00 


Skrzypek na dachu, reż. Norman Jewison 
scenariusz: Josef Stein 
muzyka: Goran Bregović 
obsada: Topol, Leonard Frey, Molly Picon i inni 
prod.: amerykańska, 1971 rok 
czas trwania: 181 min. 

Nostalgiczny musical o świecie, którego już nie ma: archipelagu żydowskich sztetli ze Wschodniej Europy. Każda pisoneka ze Skrzypka to szlagier. Choreografia Jerome Robbinsa (West Side Story) niewiele ma sobie równych. W chasydzkiej wiosce Anatevka, gdzieś na rosyjskiej prowincji, mleczarz Tevye (rewelacyjny Topol) śpiewa, targuje się po przyjacielsku z Bogiem, kłóci z żoną i pilnuje tego, co dla ortodoksyjnego Żyda najcenniejsze - Tradycji. Broni się przed zmianami, ale wiatr historii zaczyna już wiać i wkrótce po jego Anatevce zostanie tylko wspomnienie... 

Film, a właściwie adaptacja filmowa musicalu Jerrego Bocka jest fantastycznym odzwierciedleniem oryginalnej wersji muzycznej. Wielki kunszt wokalny i fenomenalne zdolności aktorskie, strona historyczna życia ukraińskich Żydów na przełomie XIX i XX wieku, wszystko to można znaleźć w tym filmie. 

Doskonała kreacja Topola w postaci mleczarza, jego niesamowite zdolności przyciągania do siebie widza (ze wspaniale odegranym, "filozoficznym" monologiem - "Jak mówi Dobra Księga" i "Ale z drugiej strony") nawet tego, który nie miał w ogóle styczności z tradycją żydowską. 

Kielecki syndrom, realizacja: Józef Gębski 
prod.: polska, 2001 rok 
czas trwania: 24 min. 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI