8 czerwca 2013 - Wykład "Tajemnice grodzisk jaćwieskich. Szurpiły i Osinki"

W ramach programu Pracowni Archeologicznej, działającej w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie 8 czerwca 2013 roku o godz. 16.00 w Dworze Miłosza (Sala Powrotu) odbył się wykład Marcina Engela i Cezarego Sobczaka pt: "Tajemnice grodzisk jaćwieskich. Szurpiły i Osinki"


Wykład poświęcony został problematyce grodzisk Suwalszczyzny, a w szczególności ośrodkom grodowym w Szurpiłach i Osinkach. Na wstępie wyjaśnione zostały różne definicje grodów i grodzisk. Następnie przybliżone były techniki, materiały i narzędzia stosowane przy budowie grodów. Kolejną poruszaną kwestią były elementy składowe wczesnośredniowiecznych grodów i ich funkcje na przykładach Szurpił i Osinek. Spróbowaliśmy także opowiedzieć kim byli ludzie zamieszkujący te grody, kogo się obawiali i przed kim się bronili. Na koniec przedstawione zostały koncepcje dotyczące upadku Jaćwingów i  legendy związane z grodziskami.

Marcin Engel – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk humanistycznych, specjalista archeologii wczesnego średniowiecza ziem bałtyjskich. Kustosz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Od 1999 roku pracownik Działu Archeologii Bałtów PMA. Badacz ośrodków grodowych w Grodzisku, Konikowie i Szurpiłach i problematyki osadniczej Jaćwieży i Prus.

Cezary Sobczak – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, magister archeologii, specjalista od nowoczesnych metod badawczych w archeologii ziem bałtyjskich. Adiunkt Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Od 2008 roku pracownik Działu Archeologii Bałtów PMA. Badacz ośrodków grodowych Suwalszczyzny i problematyki systemów obronnych.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI