8 listopada 2003, Arvo Pärt - Człowiek Pogranicza 2003

Wybitny kompozytor estoński Arvo Pärt otrzymał tytuł "Człowieka Pogranicza" w 2003 roku. Urodził się w 1935 roku w rodzinie luterańskiej. Studiował w Tallinie. Zaczynał od neoklasycyzmu, posługiwał się serializmem (pierwszy estoński dodekafonista) i collagem - technikami zakazanymi w ZSRR. Po napisaniu III Symfonii w 1971 kompozytor zamilkł: przyjął prawosławie, poświęcił się studiowaniu średniowiecza. Powrócił po pięciu latach z "nową muzyką religijną".


Arvo Pärt, wybitny kompozytor estoński jest laureatem tegorocznej nagrody Człowiek Pogranicza, przyznawanej przez Fundację Pogranicze z Sejn, za popularyzowanie etosu pogranicza.

"Arvo Pärt swoim dziełem zaświadcza, że poszukiwanie jedności dokonuje się na drodze pokory i poszanowania tego, co pojedyncze - głosi uzasadnienie. - Dokonuje tego na ścieżce pracy duchowej, odrodzenia muzyki religijnej, przekonany, że tylko w tym wymiarze pojęcia, takie jak tolerancja, spotkanie kultur czy jednoczenie różnic odnajdują współcześnie swój autentyczny sens".

O urodzonym w 1935 r. Arvo Pärcie mówi się, że jest piewcą ciszy. Był reżyserem dźwięku w Radiu Estońskim. Pasjonował go neoklasycyzm, potem włączył się w nurt awangardy lat 60. XX w., wreszcie porzucił eksperymenty na rzecz surowego i wyciszonego brzmienia. Stworzył specyficzny archaizujący styl, który nazwał tintinnabuli (łac. tintinnabuli - dzwonek), łatwo rozpoznawalny dzięki prostocie dźwiękowej faktury i spowolnionemu tempu. Skomponował m.in. trzy symfonie, Te Deum, Stabat Mater, Tabula Rasa, Berliner Mesee, Litany Prayers of. St. John for Each Hour of the Day and Night. W 1980 r. wyemigrował na Zachód, obecnie mieszka w Berlinie.

Arvo Pärt jest trzecim (po Jerzym Ficowskim - 1999 i Tomasie Venclovie - 2001) laureatem tytułu Człowiek Pogranicza. Nagrodę odbierze 8 listopada w Sejnach. Z tej okazji odbędzie się tygodniowy cykl koncertów, na których wykonywane będą kompozycje laureata. Wystąpi m.in. słynny angielski zespół wokalny The Hilliard Ensemble.
 

Arvo Pärt - Człowiek Pogranicza


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI