8 września 2013 - InSejny - "Tygodnik Powszechny" o muzyce w "Pograniczu"

"Takiej energii jak w Sejnach nie ma w żadnym innym klubie muzycznym" - pisze Kajetan Prochyra w artykule "InSejny". Poniżej fragment artykuły, który ukazał się w "Tygodniku Powszechnym" nr 36 z 8 września 2013.


Niełatwo znaleźć takie miejsce, w którym można być ze sobą, samemu się czegoś nauczyć, podzielić własnym doświadczeniem, pogadać o swojej historii, o tym, jak na ciebie działa. Rośnie teraz już trzecie pokolenie takich ludzi. Dzięki temu wyrasta w Sejnach niezwykły kulturalny świat. Na kończącym letni sezon koncercie Horny Trees Big Band na niewielkiej scenie stanęło 21 muzyków z połączonych orkiestr warszawskiej i sejneńskiej. Publiczność zapełniła nie tylko wnętrze klubu, ale i przylegający do sali korytarz. Kolejne 50 osób siedziało przed budynkiem – dzięki otwartemu oknu mogli uczestniczyć w koncercie. Po ostatnim bisie w sali pojawiły się stoły, a rodzice muzyków zadbali, by były suto zastawione. Na wieść o tym, że jedna z mam – pani Bożena – świętuje dziś urodziny, muzycy wrócili na scenę, by po „Sto lat” zagrać wszystkim do tańca. Do nocy bawili się muzycy, ich rodzice i przyjaciele. Takiej energii jak tam nie ma w żadnym innym, nawet najmodniejszym klubie muzycznym.

Obecnie muzycy z Sejn przygotowują koncert w oparciu o litewskie sutartinės – tradycyjne nieregularne, wielogłosowe kanony. Tworzony jest chór, któremu towarzyszyć będą instrumenty. W muzycznym spotkaniu udział wezmą także muzycy z Wilna oraz producent i improwizator, twórca muzyki elektronicznej Marcin Dymiter aka Emiter.

– Wszyscy, którzy tu przyjeżdżają, zawsze nas pytają: dlaczego nie ma płyty? – mówi Michał Moniuszko – Mamy stałą odpowiedź: przyjedźcie, tutaj jest miejsce z pogłosem Synagogi, z hukiem na zewnątrz, ale też z pewną tajemnicą, którą do przekazania mają wszyscy ludzie z Sejn. I to trwa. Nasz sekret jest w trwaniu.

Kajetan Prochyra, InSejny, "Tygodnik Powszechny" nr 36 z 8 września 2013.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI