9-11 marca 2012 - Lektorium Sejneńskie w Krasnogrudzie

Od 9 do 11 marca 2012 uczestnicy Lektorium Sejneńskiego przygotowywali się w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie do podróży do Wilna, która będzie podsumowaniem pierwszego etapu pracy wokół idei rodzinnej Europy Czesława Miłosza. Spotkanie rozpoczęło się od spektaklu "Ja j u poli verboju rosła" na podstawie opowiadania: "Bajka o kalinowej fujarce" Oksany Zabużko w wykonaniu Joanny Stelmaszuk.


 

Tego samego wieczora rozpoczęły się zajęcia, mające na celu wprowadzenie w wileńską wielokulturową mozaikę tematu prawosławia. Wiesław Szumiński opowiadał o ikonach, pokazując zarówno ortodoksyjne ujęcie Cerkwi, jak i twórczość współczesnych ikonopisarzy, przede wszystkim Jerzego Nowosielskiego. Praktycznym uzupełnieniem wykładu był warsztat pisania ikon, który odbył się nazajutrz. Następnie Paulina Gorlewska starała się przybliżyć dwa typowe dla prawosławia typy świętości: mnicha-starca i jurodiwego. W ramach zajęć pojawił się wykład z teologii Kościoła Wschodniego, praca na tekstach z żywotów świętych, a także pokaz filmu Pawła Łungina "Wyspa" (Ostrov, 2006).

Ostatni dzień warsztatów poświęcony był pracy z mapą Wilna stworzoną przez Lektorian, która na każdym spotkaniu uzupełniana jest o nowe szczegóły. Tym razem posłużyła ona jako inspiracja do stworzenia tras tematycznych, po jakich uczestnicy Lektorium będą oprowadzać litewskich kolegów w czasie wyjazdu do Wilna. Będą one związane z pogańską tradycją i legendami założycielskimi miasta, renesansem i barokiem, uniwersytetem i gettem oraz sarmatami, klasycyzmem i romantyzmem. 

 

9-11 marca 2012 - Lektorium Sejneńskie


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI