9-14 sierpnia 1998

W tych dniach warsztaty muzyczne dla Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego prowadził międzynarodowej sławy klarnecista David Krakauer. 
W dniu 13 sierpnia 1998 r. David Krakauer kocertował w Kownie. 


Artykuły prasowe: 
Zygmunt GałaszewskiGrać po klezmersku, "Gazeta Wyborcza" 17.08.1998 

Grać po klezmersku 

Ośrodek “Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach gościł w zeszłym tygodniu międzynarodowej sławy klarnecistę Davida Krakauera. Prowadził on zajęcia warsztatowe z kapelą klezmerską Teatru Sejneńskiego, z którą wystąpił w sobotę w Białej Synagodze. Natomiast w czwartek koncertował dla środowiska żydowskiego w Kownie. 

Muzyka klezmerska jest tradycyjną muzyką żydowską – była grana najczęściej na weselach. Podstawowymi jej instrumentami są akordeon, skrzypce, altówka, kontrabas, klarnet, mandolina cymbały, bębenki przeszkadzajki. Do Stanów Zjednoczonych zawędrowała wraz z wielką emigracją w latach 1880-1920 z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Rumunii i Polski. 

Do czołowych przedstawicieli obecnego renesansu tej muzyki właśnie należy David Krakauer. „The New York Times” napisał, że przeniósł on tradycję muzyki klezmerskiej w erę rocka. Z niezwykłą wirtuozerią i świeżością łączy elementy muzyki już napisanej z własnymi oryginalnymi kompozycjami. Wnosi w ten sposób nowe wartości i doznania. 

Koncertuje na całym świecie wraz z własną grupą Klezmerskie Szaleństwo. Przed przyjazdem do Sejn grał w Austrii. 

Krakauer urodził się w Nowym Jorku, jednak jego babka pochodziła spod Mińska, a dziadek spod Lwowa. Druga para dziadków mieszkała w Galicji. 

Z sejneńską grupą muzyczną poznał się w czasie ubiegłorocznego Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Krakowie, co zaowocowało w tym roku jego wizytą w Sejnach. – Starałem się uczyć kolegów z Sejn grać po klezmersku w sposób bardzo pogłębiony – powiedział artysta. 

Zygmunt Gałaszewski 
“Gazeta Wyborcza” 17.08.1998


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim
 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI