9-18 października 1992 - Klasa Dziedzictwa Kulturowego w Siedmiogrodzie

Wyjazd młodzieży z "Klasy Dziedzictwa Kulturowego" wraz z opiekunami do Siedmiogrodu.


Podróż do Siedmiogrodu i Budapesztu 

W dniach 9-18 października Klasa Dziedzictwa Kulturowego działająca przy Ośrodku “Pogranicze” oraz przy Liceum Ogólnokształcącym w Sejnach odbyła podróż do Siedmiogrodu. Podróż ta była echem pobytu młodzieży węgierskiej z Liceum im. Brassaiego w mieście Kolosvar (rum. Cluj) w maju br. [1992] w ramach projektu “Pamięć starowieku” poświęconego wielonarodowej i wielowyznaniowej kulturze Siedmiogrodu. 

27-osobowa grupa młodzieży z Sejn wraz z opiekunami gościła w domach młodzieży z Kolosvar reprezentujących mniejszość węgierską w Rumunii, mając okazję poznać codzienne życie swych rówieśników. Bogaty program pobytu zakładał odwiedzenie ważnych historycznie i kulturowo miejsc w Kolosvar – stolicy kulturalnej regionu (zabytki architektury, Stare Miasto, Uniwersytet, kościoły różnych wyznań, katedra i pomniki – wszystko świadczące o bogatej przeszłości miasta). 

Bardzo interesujący okazał się wątek poświęcony odkrywaniu, kultury tradycyjnej i stosunku młodych Węgrów do własnej tradycji kulturowej. Odwiedziliśmy słynną wioskę Szeik, gdzie ludzie na co dzień noszą tradycyjne stroje, młodzi i starzy. Spotkaliśmy się z Zoltanem Kallosem, legendą Siedmiogrodu, etnografem, autorem książek i płyt, wychowawcą młodzieży w jego prywatnym muzeum pełnym cennych zbiorów tkactwa, ceramiki, tradycyjnych strojów oraz instrumentów pochodzących z różnych regionów Transylwanii. Uczestniczyliśmy w biesiadach muzycznych i tanecznych, odbyły się warsztaty tańca, które dowiodły, że możliwe jest dzisiaj żywe praktykowanie kultury tradycyjnej. 

W czasie podróży był też czas na zapoznanie się z regionem, odwiedzenie pobliskich miasteczek ze swym swoistym charakterem i architekturą, górskim krajobrazem wokół. Odwiedziliśmy kopalnię soli, najstarszą w tej części Europy, pracującą od XIII wieku do początków XX w. Nie zabrakło też czasu na odnalezienie śladów związków z kulturą i historią Polski. Odwiedziliśmy miasto Simleau, pięknie położone wśród winnic, skąd pochodzi rodzina króla polskiego Stefana Batorego i gdzie stoją ruiny zamku Batorych. 

Pomiędzy gospodarzami naszego pobytu a młodzieżą z Polski zawiązały się silne więzi przyjaźni, a wspólne dyskusje dały wiele powodów do refleksji na temat tego, jacy jesteśmy, jak żyjemy, co nas różni od siebie, czego możemy się od siebie nauczyć.

W powrotnej drodze do Polski odwiedziliśmy Budapeszt. Była to kolejna porcja historii, zabytków i codzienności stolicy kraju Europy Środkowej. Młodzież uczestniczyła w spotkaniu Domu Tańca, jedynej i niepowtarzalnej formule spotkań młodych ludzi na Węgrzech pielęgnujących i praktykujących kulturę tradycyjną. Tradycja Domów Tańca wywodzi się z Siedmiogrodu, przeniesiona przez studentów na Węgry w latach sześćdziesiątych, z której wyrósł silny ruch kulturowy ludzi poszukujących własnej tożsamości, ruch opozycji politycznej, ruch zbuntowanych przeciwko unifikującej kulturze państwa komunistycznego. Odbył się warsztat tańca przy udziale jednej z najlepszych budapesztańskich kapel muzyki ludowej oraz muzykantów zaproszonych z Siedmiogrodu.

Kolejnym miejscem zatrzymania był Tarnów i wizyta w Muzeum Etnograficznym, gdzie znajduje się jedyna w Europie stała ekspozycja kultury cygańskiej. Adam Bartosz, dyrektor muzeum, poprowadził wykład o historii wędrówek Cyganów, ich obyczajach oraz ich obecności we współczesnej Europie. 

Zakończeniem podróży był pobyt w cygańskiej restauracji “Kemoro” w Tarnowie, jedynej w Polsce, oferującej autentyczną muzykę oraz potrawy cygańskie. 

Małgorzata Sporek-Czyżewska


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI