2 grudnia 2021 roku w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Pogranicza, odbyły się kolejne zajęcia Klasy Sztuki Ludowej.

ludowe wzornictwo dekoracyjne.


W czwartek, 2 grudnia  2021 roku,  w ramach  Dziecięcego Uniwersytetu Pogranicza, odbyły się kolejne zajęcia Klasy Sztuki Ludowej. Jej uczestnicy, uczniowie klasy VII c wraz z wychowawczynią Martą Kuleszą oraz prowadząca zajęcia Urszula Wasilewsą, oglądali albumy z ludowym  wzornictwem dekoracyjnym.  Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza oraz Pracownia Tkania gromadzi od wielu lat publikacje związane z tematyką folkloru i sztuki ludowej. Zawarte w tych książkach  wycinanki, wzory tkanin, dekoracje  malowane na różnych przedmiotach ludowych, ornamenty roślinne, zwierzęce, geometryczne i inne oraz wiedza o nich będą inspiracją do wykonania autorskich prac- ornamentów dekoracyjnych, których bohaterem będzie wzornictwo ludowe. W trakcie tego spotkania rozmawialiśmy także  o plastycznych elementach niezbędnych w tego rodzaju działaniu: kolorze, kompozycji, fakturze, wszystko w odniesieniu do sztuki zdobniczej, ludowej naszego też regionu.

 

Sztuka ludowa zachwyca żywymi kolorami, bogactwem ornamentyki oraz oryginalnymi, misternie zaprojektowanymi wzorami. Na pewno w wielu domach znajdzie się coś ludowego co jest niezwykle wartościowe nie ze względów finansowych a sentymentalnych, coś co domownicy odziedziczyli po swoich dziadkach albo pradziadkach. Warto te skarby ocalić od zapomnienia a młode pokolenia uczulać na ich piękno i wartości artystyczne. Dzisiaj sztuka ludowa jest bogatym źródłem pomysłów dla projektantów i artystów. Klasa kultury ludowej Uniwersytetu Pogranicza w tym roku zajmie się właśnie taką artystyczno-odtwórczą pracą, uczyć się będzie ornamentyki ludowej, wykona prace plastyczne na kanwie zdobnictwa ludowego, stosując wyraźny kontur, brak perspektywy i światłocienia.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI