5.05.2016, 25 lat Pogranicza - Edwin Bendyk

 Z perspektywy Warszawy Krasnogruda i Sejny to koniec świata. Tam na miejscu perspektywa zmienia się jednak, 


 

 

 

Ośrodek Pogranicze nie raz już gościł w „Antymatriksie”.


Z perspektywy Warszawy Krasnogruda i Sejny to koniec świata. Tam na miejscu perspektywa zmienia się jednak, przygraniczne peryferie przekształcają się w omphalos mundi, pępek świata, gdzie dzieją się rzeczy, dla których warto ruszyć się z Wilna, Warszawy, Londynu.

 

To zasługa twórców Pogranicza, Małgorzaty i Krzysztofa Czyżewskich oraz Bożeny i Wojciecha Szroederów. Ćwierć wieku temu ruszyli w swoją podróż na Wschód, by osiedlić się na Sejneńszczyźnie i zbudować instytucję kultury ważną i rozpoznawalną nie tylko w Polsce.

Ćwierćwiecze Pogranicza pokazuje, że prowincja nie musi być prowincjonalna. Prowincjonalność to nie kwestia geografii, tylko stan umysłu polegający na tym, by swój prowincjonalny status uwznioślać jako pretekst do zamknięcia zarówno na odmienność, inność, jak i uniwersalizm głębokiej kultury. Perspektywę „Pograniczników” dobrze przedstawia tekst Krzysztofa Czyżewskiego opublikowany w białostockim wydaniu „Gazety Wyborczej”:

 czytaj całość

 

 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI