„Gazeta Wyborcza” o „Portrecie podwójnym”

W „Gazecie Wyborczej” (31 XII 2011-1 I 2012) Magdalena Grochowska pisze o książce C. Miłosz / Jarosław Iwaszkiewicz „Portret podwójny” wydanej nakładem Zeszytów Literackich.


"Uwielbiam Pana" - to początek pierwszego listu Miłosza do Iwaszkiewicza; rok 1930. Pół wieku później ich korespondencję zamknie telegram od Miłosza wysłany niespełna dwa tygodnie przed śmiercią starego poety: "Życzenia urodzinowe z miłością".
Uwielbienie i miłość wyznaczają granice tego dialogu. Pomiędzy nimi rozpościera się obcowanie jak cierń w dłoni. "Bolesny stosunek" -jak powiedział Iwaszkiewicz.

Widzę świat w barwach Pana 

Student prawa z Wilna przedstawia się w listach jako grafoman i dyletant, człowiek o życiu wewnętrznym "beznadziejnie ubogim". Oschły. Stany ekstatyczne rzadko towarzyszą jego pisaniu. Ale wciąż marzy o "locie".
Poeta ze Stawiska jest w tamtym czasie najmniej ceniony spośród skamandrytów, uchodzi za "omdlewającego estetę", a jego powieści -za dwuznaczne moralnie. 

Ale Miłosza jego liryka upaja. Siedemnastoletni przeczytał "Dionizje" i obwołał je swą pierwszą miłością. Teraz wyznaje: "?widzę świat w barwach Pana".

I jak to czynią zakochani - zdradza najtajniejsze myśli, sobą wypełnia stronice. Kręci się w tych listach "jak skorpion na węglach", to znów popada w "straszne skamienienie", cierpi z całą siłą swej młodości i roztacza wizję życia "od strony tragicznej". Uwiedziony uwodzi.
Bezwstydnie przytacza próbkę swojego dziennika - intymne zapisy, w których egzamin z prawa rzymskiego sąsiaduje z zapachem piersi Toli. Zwierza się, jak męczy go uwznioślenie seksu; chciałby go traktować jedynie jako zabieg higieniczny. Wiosną 1931 r. stwierdza, że pluje na wszystkie erotyczne omdlenia.

Potem już długo przed nikim tak się w listach nie odsłoni. I już nikt nigdy nie będzie dlań mistrzem, jak teraz Iwaszkiewicz”.

Magdalena Grochowska

Źródło: www.zeszytyliterackie.pl, artykuł Magdaleny Grochowskiej do pobrania jako PDF na stronie "Zeszytów Literackich".


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI