„Acha, ale czemu ja to właściwie mówię...”, Justyna Polakowska, LoliPOP, www.lolipop.pl

„Acha, ale czemu ja to właściwie mówię...” 

Dwaj mężczyźni, ojciec i syn, spotykają się i idą na piwo. W konsekwencji popijają także jałowcówkę. Rozmawiając wędrują przez Pragę, jednak nie tą najbardziej urodziwą, lecz przez woniejące rozkładem części miasta. Cóż, myśl o przemijaniu towarzyszy niejednemu narratorowi, niekoniecznie po jałowcówce.


O ile trudno odpowiedzieć na pytanie „co nowego?”, o tyle bohaterom książki łatwo przychodzą opowieści o tym, co zdarzyło się jakiś czas temu, przed laty, o tym, co zdarzyło się ich wspólnemu przodkowi. Wspomnienia przeplatają się z uwagami na temat zdrowia, alkoholi, modeli samolotów, pozornie absurdalnie wtrącanymi informacjami ze świata nauk ścisłych. Na swój nieskomplikowany męski sposób rozmawiają także o kobietach. Ot, czeski spacer z piciem i gadaniem o życiu. Mimo że mężczyźni widują się co kilka tygodni, obaj mają jednak poczucie szczególności chwili. „Spacerujesz sobie ze staruszkiem, jest czwartek po południu, sierpień, żyjesz na tym świecie; to się nigdy nie powtórzy” – myśli junior. 

Ojciec, między wieloma słowami, które wypowiada, nienachalnie próbuje powiedzieć coś, co mogłoby posłużyć synowi jako dobra życiowa rada. Oczywiście, gdyby ten zechciał wysłuchać jej bez irytacji. Świadomość wagi spotkania z ojcem każe 42-letniemu synowi zachować dla siebie nerwowe komentarze, choć i tak sam sobie zdaje się być niedostatecznie cierpliwy. Zdarza się nawet w najlepszej rodzinie – trudno wyrazić intencje, nie unikając wzroku bliskich osób. „Dialog jest złudzeniem, wszyscy ludzie na świecie chcą, w miarę możliwości, non stop ględzić wyłącznie o sobie!” – rzuca jedna z postaci książki, ale jakoś bez przekonania. Opowieść Emila Hakla o spacerze ojca i syna przeczy tej tezie. 

Zbieranina okruchów zdarzeń dawnych i niedawnych, zwykłych i takich, w które trudno uwierzyć, smutnych i wesołych, znanych z gazet i wyjawionych w tajemnicy okazuje się wystarczać, kiedy mówi o nich właściwa osoba. Sedno, nawet jeśli ukryte wśród wielu słów, wyjdzie na jaw w odpowiednim momencie, choćby i w chwili podejmowania kluczowych decyzji. Przedłużające się rozmowy przy piwie okazują się też wystarczać Czechowi, by stworzyć dobrą literaturę. 

Justyna Polakowska - strona internetowa LoliPOP, www.lolipop.pl

 

 

Emil Hakl, O rodzicach i dzieciach, Pogranicze, Sejny 2007

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI