„Mistyk ze Wschodu”, praktyk idei - Krzysztof Czyżewski gościł w Instytucie Kultury Miejskiej

o spotkaniu wokół książki „Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei” na Portalu Miasta Gdańska


„Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei” to najnowsza książka Krzysztofa Czyżewskiego. Tworzy ją czternaście esejów-szkiców, w których uwaga autora skupiona jest wokół założonego przez niego, wspólnie z innymi animatorami kultury, Ośrodka „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów”, w Sejnach w 1990 roku.

Książka zaczyna się od tekstu „Etos Amatora”. Czyżewski wspomina w nim końcówkę lat 80. ubiegłego wieku, tuż przed założeniem ośrodka. - To esej, który napisałem bardzo dawno temu, broniłem w nim postawy wędrowca (przyp. red. „pielgrzyma, poety, pieśniarza, grajka, bożego głupka” stojącego w opozycji do „gospodarza, człowieka przy warsztacie pracy, posiadającego umiejętności dające mu pozycję społeczną i materialną”) - mówił Czyżewski podczas spotkania w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. - Dla mnie to był moment końca kultury alternatywnej ’89 roku, moment wygranych wyborów. Widziałem, że kończy się pewien świat - ten, w którym szukaliśmy wolności poza społeczeństwem, w podziemiu, w alternatywie, w kontrkulturze.

'Małe centrum świata' to swoisty przewodnik po praktykach pogranicznego współistnienia
'Małe centrum świata' to swoisty przewodnik po praktykach pogranicznego współistnienia
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Jak tłumaczy, wspomniana przez niego kontrkultura polegała wtedy, nie tylko dla niego i jego przyjaciół, na ucieczce od ludzi i budowaniu nowych wspólnot, będących z dala od miast i dużych społeczności. - Z tego impulsu, żeby uciec, budowały się utopie, przynajmniej te, które znałem. Z impulsu, żeby odejść na swoje, stworzyć swój autonomiczny świat. Taki był dla mnie „amator” (wędrowiec), którego oddawałem w ręce wspólnoty w pierwszym eseju. Uważałem, że mądrość wspólnoty mierzy się tym, na ile potrafi nie odrzucić tych wędrowców, dzieci bożych, Cyganów, wrażliwców, którzy są trochę z innego porządku. Oddawałem w ręce wspólnoty odpowiedzialność za te wolne ptaki.

Czyżewski szybko jednak zdał sobie sprawę, że o ile sama idea budowania utopii jest słuszna, to kierunek jej budowania należy zmienić na przeciwny. Jak wspomina, wpływ na to miał ’89 rok i konsekwencje, jakie przyniósł, ale też i jego prywatny rozwój drogi zawodowej.

Spotkanie poprowadził pisarz Paweł Huelle
Spotkanie poprowadził pisarz Paweł Huelle
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

- Zdałem sobie sprawę, że utopia się nie zrealizuje, jeżeli będzie ucieczką od ludzi. Czułem, razem z moimi przyjaciółmi, z którymi budowałem „Pogranicze”, że musimy pójść do ludzi. Nie wiedzieliśmy w jaki sposób i jakie będą tego konsekwencje. Robiłem to za porywem serca, tak jak „amator” to robił - tylko wektory się odwróciły. To była zupełnie nowa, rewolucyjna dla nas sytuacja. To była prawdziwa kontrkultura: nie uciec, a zaczepić się na długo, zostać, i w tym sensie się przeciwstawić temu, z czym chcieliśmy walczyć - tłumaczył swoją decyzję o stworzeniu stałego ośrodka instytucji kultury w Sejnach.

W dalszej części „Małego centrum świata…” autor opisuje pierwsze lata działalności „Pogranicza”, cele mu przyświecające i nowe wytyczane ścieżki, ale też reakcje, początkowo niełatwe, lokalnej społeczności na nowy ośrodek. W książce znalazło się też miejsce na dywagacje o zmieniającym się charakterze Europy Środkowo-Wschodniej, której dokumentowanie dorobku kulturowego jest Czyżewskiemu szczególnie bliskie, i na wspomnienie o Czesławie Miłoszu.

Spotkanie z autorem odbyło się w poniedziałek, 27 listopada, 2017 r.

Krzysztof Czyżewski - praktyk idei, poeta i eseista, redaktor. Animator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, na Bałkanach, Kaukazie, Azji Środkowej, Indonezji, Bhutanie i innych pograniczach świata. Współtwórca Fundacji „Pogranicze”, Ośrodka „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu w odremontowanym dworze rodziny Czesława Miłosza w Krasnogrudzie na granicy polsko-litewskiej.

Wykładowca na wielu uczelniach na całym świecie. Jest również autorem i współautorem książek „Ścieżka pogranicza”, „Miłosz. Tkanka łączna”, „Podręcznik dialogu. Zaufanie i tożsamość”, „Miłosz - Dialog - Pogranicze”, „Podlasie. Pamięć - Tożsamość - Rozwój” oraz zbioru esejów „Linia powrotu. Zapiski z pogranicza” i najnowszego „Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei”.

 czytaj na Portalu Miasta Gdańsk


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI