„Pamiętanie Giedroycia” z Magdaleną Grochowską. Teraz także po litewsku

Iwona Danilewicz z niebywalesuwalki.pl pisze o spotkaniu w "Piosence o porcelanie", 12.09. 2016


Jerzy Giedroyc na Litwie odbierany jest bardzo dobrze. W Polsce jest postacią wieloznaczną, jego wypowiedzi budziły wielkie kontrowersji. O tym, czy w „zwierzęciu politycznym” drzemały inne emocje, o jego współpracownikach, znajomych, literatach, spojrzeniu w przyszłość i analizie zagrożeń, które dostrzegamy dopiero teraz, Magdalena Grochowska, Krzysztof Czyżewski i Kazys Uscila rozmawiali w piątek, 9 września w Krasnogrudzie.

Autor: Iwona Danilewicz

W ostatnich dniach (8 – 10 września) kawiarnia „Piosenka o porcelanie” tętniła literackim życiem. Odbywał się tam polsko-litewski sejmik literacki. Tematem jednego ze spotkań była książka „Jerzy Giedroyc. Do Polski ze snu” Magdaleny Grochowskiej. Publikacja pojawiła się podczas wieczoru nieprzypadkowo – było to spotkanie jubileuszowe w 110. rocznicę urodzin Jerzego Giedroycia i 70-tą rocznicę utworzenia Instytutu Literackiego. Za inną okazję można obrać prezentację pierwszego litewskojęzycznego wydania książki “Jerzy Giedroyc” – już bez podtytułu „Do Polski ze snu”. Tłumacz, Kazys Uscila zwrócił uwagę, że podtytuł wśród Litwinów mógłby wzbudzić negatywne emocje.

Magdalena Grochowska – jak mówi o swoich pracach książkowych – cały czas pisze jedną i tę samą książkę – o polskich intelektualistach z nurtu lewicowej inteligencji. Pracy o Jerzym Giedroyciu, wielowymiarowej, dotykającej nierozerwalnie życiorysu „księcia z Laffitte” i paryskiej „Kultury”, w której pojawia się cała lista postaci – niby bohaterów drugoplanowych, jednak o niebagatelnych znaczeniu dla Giedroycia, Grochowska poświęciła trzy lata. Na rynku ukazało się już II wydanie tej publikacji, wzbogacone o informacje, jakie autorka uznała za słuszne dodać. „Odczytywanie Giedroycia na nowo” jest wyzwaniem dla współczesnych. Okazuje się, że wiele jego sądów, nie do końca zrozumianych przez mu współczesnych, sprawdza się dopiero teraz. – Utwierdzam się w przekonaniu że Jerzy Giedroyc był genialny w swoich przewidywaniach – przyznała Magdalena Grochowska podczas spotkania autorskiego.

Dzięki lekturze czytelnik może spróbować odpowiedzieć na pytanie, jaki był prawdziwy stosunek Jerzego Giedroycia do Kościoła, w czym widział zagrożenia, czy był w duszy Litwinem, czy troszczył się o Polskę, a może o całą Europę? Wiele ciekawostek, anegdot, powiązań z Czesławem Miłoszem, Józefem Czapskim, Konstantym Jeleńskim tworzy niezwykłą opowieść – plecionkę zdarzeń, opinii, inspiracji. Sama autorka mówi o książce, że ta jest budowlą wielopiętrową. Trudno z tym stwierdzeniem polemizować. Szczególnie po spotkaniu, którego tematyka połączyła życie, literaturę i politykę.

Więcej o „Kulturze” wraz z numerami czasopisma online, biografiami, korespondencją i fotografiami można znaleźć na stronie: www.kulturaparyska.com

Fot. Niebywałe Suwałki


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI