„Sejneńskie Tintinnabuli” kamieniem węgielnym centrum muzyki Arvo Pärta/ Krzysztof Czyżewski

„Sejneńskie Tintinnabuli” to trzy dzwony różnej wielkości, współbrzmiące w trójdźwięku, dzieło ludwisarzy z Przemyśla, które Arvo Pärt otrzymał w darze od zespołu „Pogranicza” przyjmując w 2003 roku tytuł „Człowieka Pogranicza”. Staną się one symbolicznym kamieniem węgielnym centrum muzyki Arvo Pärta „Aliina” w Kellasalu – Lesie Dzwonów w miejscowości Laulasmaa, którego otwarcie planowane jest na rok 2018. Po raz pierwszy publicznie wiadomość tą przekazał ambasador RP w Estonii Robert Filipczak podczas uroczystości świętującej 80 urodziny Arvo Pärta, w obecności najbliższych przyjaciół Mistrza oraz przywódców Estonii – prezydenta Toomasa Ilvesa i premiera Taaviego Rõivasa.


Uroczystość urodzinowa Arvo Pärta 11 września była kulminacją festiwalu muzyki estońskiej Nargen. Kończyły go dni muzyki Arvo Pärta „Albumid” (Album), zorganizowane w różnych miastach Estonii (Tallinn, Tartu, Rakvere, Paide) pod artystycznym kierownictwem TõnuKaljuste. Poprzedził ją wyjątkowy koncert, na program którego złożyły się wszystkie 4 symfonie Arvo Pärta oraz nowy utwór z 2013 roku „Swansong. Littlemore Tractus” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Narodowego Forum Muzyki z Wrocławia pod batutą Tõnu Kaljuste. Po raz pierwszy wykonanie 4 symfonii miało miejsce w 2011 roku podczas Nargenfestival w budynku starej odlewni portu Noblessner w Tallinnie. W tym samym budynku zaadoptowanym na salę koncertową odbył się koncert i uroczystość 11 września 2015 roku. Obecny na uroczystości szef ECM Manfred Eicher zapowiedział, że planuje wydanie pierwszej płyty z wszystkimi symfoniami Arvo Pärta.

Na uroczystości obecni byli również architekci z Hiszpanii, Fuensant Nieto i Enrique Sobejano, autorzy zwycięskiego projektu „Tabula”. Według tego projektu powstanie Arvo Pärt Centrum „Aliina” w odległej o 35 kilometrów na Zachód od Tallinna miejscowości Laulasmaa, blisko morza. Miejsce dla budynku zaplanowano w sosnowym lesie, którego nie będzie trzeba wycinać, gdyż drzewa znajdą się również wewnątrz budowli. Centrum mieścić będzie archiwum, salę koncertową, pomieszczenia dla pracy pedagogicznej i naukowej.

zob. też http://jazzarium.pl/aktualnosci/tak-b%C4%99dzie-wygl%C4%85da%C5%82o-arvo-p%C3%A4rt-centre

Dzwony do „Sejneńskiego Tintinnabuli” odlane zostały w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Na każdym z trzech dzwonów, których brzmienie zestrojone jest w trójdźwięk, znajduje się wizerunek Trzech Aniołów – Boga w gościnie u Abrahama według Trójcy Świętej Andrieja Rublowa. Ponadto na dzwonach wygrawerowano trój-słowa: Człowiek Pogranicza – Pontifex – Cziełowiek Pograniczija (cyrylicą); Spes – Sonus – OrientFides – Silentium – OccidentCaritas – Consonantia – Borderland. Sejny 2003.

Podczas uroczystości urodzinowej Arvo Pärt zagrał na „Sejneńskim Tintinnabuli”. Podzielił się także z gośćmi tymi słowami: Wiecie co jest najtrudniejsze przy pisaniu muzyki? Koda, ostatnia część, koniec, stretta – tam, gdzie wszystkie nici mają się połączyć. Moi najdrożsi, nie są to puste słowa. Moi drodzy prezydencie, premierze, muzycy, słuchacze, estoński narodzie – gdyby dane mi było dodatkowe życie, nawet wówczas nie zdołałbym spłacić długu wobec was. […] Wybaczcie mi grzechy młodości, których dziś musieliście wysłuchać. Jest ich więcej. Wszyscy jesteśmy nieporadni. Życie już takie jest. Wybaczcie mi. I w ogóle – wybaczajmy. Inaczej nie da się żyć. Bo cóż to za życie, jeśli się nie przebacza? Moi drodzy, zaraz idziemy jeść tort. Mamy tu tak wielu drogi gości… Jest tu drogi Manfred [Eicher], są tu drodzy [Małgorzata i Krzysztof Czyżewscy], którzy podarowali nam te piękne dzwony… Dziękuję wszystkim. [Posłuchaj całej wypowiedzi Arvo Pärta w audycji radiowej Justyny Piernik „Przestrzenie kultury” w Dwójce - player.polskieradio.pl/

Krzysztof Czyżewski

 

Sejneńskie Tintinnabuli


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI