Działania projektu „Atlantyda Pogranicza” w Muzeum w Kiejdanach

Dwuletni projekt współpracy transgranicznej pomiędzy partnerami z Polski, Litwy i Rosji (Obwód Kaliningradzki) p.t. Atlantyda Pogranicza, ma na celu stworzenie wspólnego szlaku kulturowego, od Sejn i Krasnogrudy przez Kėdainiai i Czystie Prudy, do Kaliningradu. wraz z oznaczeniem miejsc i obiektów, ważnych kulturowo, opracowania przewodnika po polsku, litewsku, rosyjsku i angielsku oraz przygotowaną na bazie tego materiału wystawę „Atlantyda Pogranicza”.
 

Kiejdany:

6 kwietnia 2013 roku wybrani uczestnicy projektu zaprezentowali swoje prace twórcze, opowiedzieli o sobie, zapoznali się z koordynatorem projektu, dyrektorem Regionalnego muzeum w Kiejdanach Rimantasem Zirgulisem, a także pedagogami: z Kierownikiem Wielokultorowego Muzeum, historykiem Audrone Pečiulyte i archeologiem muzeum Algirdas Juknevičius. Razem z uczestnikami projektu został omówiony projekt, uzgodniono tematy i cykl zajęć.

13 kwietnia odbyły się drugie zajęcia, podczas zajęć zostały przedstawione najważniejsze fakty historyczne Kiejdan i okolic, młodzież obejrzała najcenniejsze eksponaty zgromadzone w Muzeum Regionalnym w Kiejdanach, uczniowie wyrazili swoją opinię o ekspozycji oraz które eksponaty warto akcentować, uwydatnić. Podczas zajęć została opowiedziana historia Zakonu Karmelitów w Kiejdanach, gdzie obecnie mieści się muzeum.

27 kwietnia odbyły się trzecie zajęcia, jeden z pedagogów projektu archeolog muzeum Algirdas Juknevičius opowiedział o powstaniu Kiejdan i okolic na podstawie danych z archeologicznych badań. Szczególny nacisk kładziono na położenie geograficzne i przyrodnicze oraz najważniejsze akcenty powstania i rozwoju miasta.

11 maja uczestnicy projektu zapoznali się z historią wspólnoty protestanckiej, ewangelickiej i luterańskiej oraz ewangelików reformatów. Ewangelicko-luterański ksiądz Arvydas Malinauskas opowiedział o głównych cechach tego wyznania i czym różni się od katolicyzmu. Uczniowie zwiedzili kościół ewangelicki w środku i na zewnątrz. Następnie poznali historię ewangelików reformatów w Kiejdanach oraz główne cechy tego wyznania (konfesji, wiary) czym jest podobne i czym się różni od katolików i luteranów. Zwiedzili także Kościół reformatów, omówiono architekturę, elementy wnętrza, zwiedzili także mauzoleum książąt Radziwiłów, znajdujące się tam sarkofagi i pochowane osobiste historie z życia. 

Działania projektu „Atlantyda Pogranicza” w Muzeum w Kiejdanach


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI