Gwen Burnyeat gościem Wioski Budowniczych Mostów, 14 - 24 sierpnia 2015

Gwen Burnyeat jest działaczką społeczną, pisarką i niezależnym naukowcem. Obecnie jest zaangażowana w badanie i mediację politycznego konfliktu we Wspólnocie Pokoju San José de Apartadó w Kolumbii, pomagając sprzedawać w całym świecie organiczną czekoladę tam produkowaną i reżyserując film dokumentalny „Czekolada pokoju”. Równolegle kończy wydział antropologii społecznej na Universidad Nacional w Bogocie.

 


 

Jej rodzinnym krajem jest Wielka Brytania, gdzie ukończyła studia literaturoznawcze i postkolonialne na uniwersytetach w Leeds i Cambridge. Pracowała w wielu organizacjach pozarządowych zajmujących się prawami człowieka w Europie i Ameryce Łacińskiej, w tym w Międzynarodowym 

Ośrodku Sprawiedliwości Okresu Przejściowego. W Wielkiej Brytanii zaczęła także pracować dla Międzynarodowych Brygad Pokoju, pozarządowej organizacji, która od ponad 30 lat obejmuje opieką działaczy praw człowieka, których życie jest zagrożone, wysyłając grupy międzynarodowych obserwatorów do stref konfliktu, w tym do Afryki, Ameryki Południowej i Azji. W konsekwencji tego swojego zaangażowania została wysłana jako „oficer ochraniający” na dwa lata do Kolumbii. Ta podróż do pionierskiej wspólnoty ludzi opowiadających się za pokojem w sercu konfliktu między siłami lokalnymi i globalnymi odcisnęła głębokie piętno na całym jej życiu.
 
W artykule „Kolumbia: wspólnotowy opór przeciwko grabieży ziemi i konfliktowi” pisała: Wspólnota Pokoju San José de Apartadó jest kolektywem 500 rolników wysiedlonych z ich ziem w odległych górach w latach 90 i na początku dwutysięcznych, co związane było z falą przemocy i grabieży ziemi. Podjęli wtedy decyzję o zajęciu neutralnego stanowiska wobec wszystkich stron otaczającego ich konfliktu, powołując się na zasadę Międzynarodowego Prawa Humanitarnego oddzielającą ludność cywilną od walczącej zbrojnie. Ten mechanizm obronny umożliwił im powrót do swoich miejsc zamieszkania, a także domagał się nie wkraczania zbrojnych na ich terytorium i nie zmuszania członków wspólnoty do udziału w konflikcie. Odrzucili także milczenie o wielu przypadkach gwałcenia praw człowieka, którymi od początku byli prześladowani – od powstania wspólnoty w 1997 roku ponad 200 rolników zostało zamordowanych. W konsekwencji systematycznie dokumentują każdy objaw przemocy. Ten opór we własnym miejscu zamieszkania i informowanie świata o aktach przestępczych ściągnęło na nich wiele zagrożeń. Nabierają one na sile w związku z ogromną skalą interesów ekonomicznych w ich regionie, który jest niezwykle żyzny, atrakcyjny dla przemysłu rolnego,  
a także bogaty w złoża węgla, ropy, złota, minerałów i wody.
 
Jej głębokie zaangażowanie w budowanie mostów w bardzo niebezpiecznym regionie Ameryki Południowej ma swe źródło w przekonaniu, że Wspólnota Pokoju jest modelem życia dla społeczności w globalnym i kapitalistycznym świecie, które z determinacją domagają się prawa do nie udziału w konflikcie, a jednocześnie wprowadzają w praktyce alternatywny sposób życia, kontrastowo różny od systemu uważanego przez nich za skorumpowany.
 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI