Międzynarodowa Szkoła letnia w Krasnogrudzie - trzecia edycja Sympozjonu "Czytanie Drugiego".

Tegorocza zatytułowana jest "KOŁAKOWSKI CZYTA. Diabła i Jezusa – Utopię i Totalitaryzm – 1968 i Odpowiedzialność". Dialogi prowadzą: Krzysztof Czyżewski, Jarosław Hrycak, Marci Shore, Timothy Snyder. 22-28 lipca 2018 .


22-28 lipca 2018 w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie  odbywa się trzecia edycja Sympozjonu "Czytanie Drugiego". Tegorocza zatytułowana jest "KOŁAKOWSKI CZYTA. Diabła i Jezusa – Utopię i Totalitaryzm – 1968 i Odpowiedzialność". Dialogi prowadzą: Krzysztof Czyżewski, Jarosław Hrycak, Marci Shore, Timothy Snyder.
 
Filozof współczesny, który nigdy nie miał poczucia,
że jest szarlatanem, to umysł tak płytki, że dzieła jego
nie są pewnie warte czytania.
Leszek Kołakowski
 
Sympozjony z cyklu „Czytanie Drugiego” odbywają się w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, w gościnnych przestrzeniach Dworu Miłosza. Zajęcia, prowadzone w formie konwersatoriów poświęcone są współczesnym odczytaniom idei wybitnych myślicieli, silnie
rezonujących z wyzwaniami, przed którymi stoją ludzie pogranicza. Każdemu sympozjonowi patronuje wybrany „przewodnik myśli”, którego postawa i twórczość stanowią ten ważny „punkt z którego patrzysz” (Miłosz, Traktat moralny). Dotychczas byli to Tony Judt, Zygmunt Bauman i
Leonidas Donskis. Naszym debatom w dalszym ciągu towarzyszyć będą idee wyrażone w mottach poprzednich spotkań:
…zalety pisarstwa Hannah Arendt: podejmowanie bolesnych tematów, sądy niezgodne z oficjalną wykładnią, prowokowanie sporów nie tylko z krytykami, ale również – a może nawet zwłaszcza – z przyjaciółmi i nade wszystko burzenie spokoju opinii publicznej.
Tony Judt
 
Intelektualiści oddają się sprawom ludzkim. Są tymi, których nie ogranicza jeden punkt widzenia lub pogląd, specjalizacja lub perspektywa, kultura lub ideowe preferencje. Stają się mistrzami swojego rzemiosła bycia intelektualist(k)ą poprzez przekraczanie własnych ograniczeń, zdolność komunikowania problemów, zagadnień i idei z własnej dziedziny i umieszczania ich na płaszczyźnie uniwersalnej, dostępnej dla specjalistów z innych dziedzin. W konsekwencji intelektualista zawsze spełnia rolę mediacyjną jako tłumacz lub krytyk.
Leonidas Donskis
 
Tym razem przewodnikiem „Czytania Drugiego” będzie jeden z najwybitniejszych filozofów XX wieku Leszek Kołakowski. Jego przewodnikami w medytacyjnej podróży w głąb poznawania rzeczywistości byli kapłan i błazen. Choć w czasie kiedy jego słynny esej pod tym tytułem został
opublikowany, czyli w dobie panowania reżimu komunistycznego, a także i dzisiaj, kiedy jesteśmy świadkami recydywy ideologii totalitarnych i tworzenia nowych, sympatia jego czytelników ciążyła i ciąży wyraźnie w stronę błazna, nie możemy zapominać o tym, że wypaczylibyśmy przesłanie filozofa oddając wyłącznie błaznowi prymat nad naszymi myślą i postawą. „Inaczej niż kapłan, błazen nie może samodzielnie dostarczyć fundamentów, może tylko podkopywać te, które istnieją.” Marci Shore, autorka tych słów, która śledziła rozwój refleksji Kołakowskiego w kierunku uznania niemożliwości utopii i narastającej troski o koszty, które pociąga za sobą jej urzeczywistnianie,
podkreśla, że u autora eseju O duchu rewolucji łączy się to z przekonaniem, że „odpowiedzią na tą niemożność nie powinno być jednak fatalistyczne ugłaskiwanie wszelkiego zła. Chociaż nie ma praw historii, które gwarantowałyby postęp, nie oznacza to bynajmniej, że nie jest możliwy świat lepszy od obecnego.”
 
Uczestnikami sympozjonu, prowadzonego w językach angielskim i polskim, będą „burzyciele spokoju” z Ukrainy, Litwy, Stanów Zjednoczonych i Polski.
 
 
 
 

ZOBACZ:

Sympozjon "Czytanie drugiego" 2016

Sympozjon "Czytanie drugiego" 2017

Pobierz / Download

Trzecia edycja Sympozjonu "Czytanie Drugiego"


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI