Uwielbiam surowość tej orkiestry, tam bardziej się dba o charakter i nastrój wykonania niż o jego dokładność. Dźwięk tych blaszanych instrumentów mam na sercu, on bardziej styka się z rzeczywistością.

Mikołaj Trzaska m.in. o pracy muzycznej  z Orkiestrą nad filmem "Wołyń".


Festiwal Filmowy w Gdyni 2016. Mikołaj Trzaska: "'Wołyń'? Każdy powinien to obejrzeć. Szczególnie w tych czasach"

Rozmawiała: Katarzyna Fryc

19.09.2016 12:15                             

Festiwal Filmowy w Gdyni 2016. - To już nie jest film o Wołyniu, równie dobrze może opowiadać o Rwandzie albo Bośni i Hercegowinie. Dla mnie to historia o tym, co się dzieje, kiedy złość odbiera ludziom myślenie - mówi Mikołaj Trzaska, autor muzyki do filmu Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń". Pierwszy pokaz filmu odbędzie się na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Orkiestra, o której wspomniałeś, to nie jest orkiestra symfoniczna, którą słychać w co drugim filmie, ale orkiestra z Sejn.

- Do mnie nie pasowałaby orkiestra symfoniczna. Ja się boję ludzi w garniturach, oni mnie onieśmielają. Nie mam pomysłu, żeby się rzucać z motyką na słońce. Natomiast z orkiestrą z Sejn miałem okazję pracować wiele razy. Kiedy zastanawiałem się, czym opisać film, którego akcja dzieje się podczas II wojny światowej, oczywistym było, że nie będę się posługiwał muzyką elektroniczną, tylko będę szukał instrumentów, które są godne tej epoki. Albo odpowiadają dynamice epoki, albo są przypisane do tego miejsca. Najważniejsze to pracować z odpowiednimi ludźmi. Dlatego pomyślałem, że skoro akcja dzieje się na Kresach, czyli na pograniczu, to trzeba pracować z orkiestrą z pogranicza.

Jest dużo stanów emocjonalnych, które były budowane w tym filmie i chociaż orkiestra z Sejn w dużej części składa się z młodych ludzi, nie musiałem im wiele tłumaczyć. Szukając nastrojów, prosiłem o zagranie jednego tematu bardziej rzewnie albo brutalniej. I udawało się. Uwielbiam surowość tej orkiestry, tam bardziej się dba o charakter i nastrój wykonania niż o jego dokładność. Dźwięk tych blaszanych instrumentów mam na sercu, on bardziej styka się z rzeczywistością.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krzysztof Czyżewski z tytułem "Honorowy Ambasador Wschodu"

„Największa. Pandemia hiszpanki u progu niepodległej Polski"
spotkanie z Łukaszem Mieszkowskim

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI