Warsztaty ceramiki erytrejskiej prowadzone przez Bereketa Haile zaproponowanego przez partnera z miasta Notodden z dziećmi i młodzieżą Krasnogrudzkiej Pracowni Sztuki prowadzonej przez Wiesława Szumińskiego.

27 kwietnia, 2016.


Bereked (biblijne imię oznaczające błogosławionego), pochodzi  z Erytrei  ze  wschodniej Afryki, gdzie mieszkał do września 2014 roku. Studiował optykę, jest wyszkolonym żołnierzem (2 lata obowiązkowej armii). Do 2013 roku działał w Erytrei w środowisku chrześcijańskim. Jest ewangelikiem. Od 2002 roku jego współwyznawcy są w Erytrei prześladowani. Był bardzo aktywnym w grupach chrześcijańskich, gdzie pracował z dziećmi, ucząc ich różnych przedmiotów, należał do grupy wolontariuszy, która pomagała najuboższym w edukacji (wśród wolontariuszy np. studenci medycyny). Sytuacja polityczna i prześladowania religijne zmusiły go do ucieczki z kraju. Wielu członków jego rodziny, przyjaciół zostało uwięzionych.  W Etiopii znalazł się pod opieką Norwegów, prowadzących obóz dla uchodźców z Erytrei. Ciężko zachorował na malarię, 4 miesiące był leczony w szpitalu w  stolicy Addis Abebie. Z Etiopii ruszył do Sudanu, dotarł do Egiptu, gdzie udało mu się uciec przed gangami handlującymi organami ludzkimi. Spędził 4 miesiące w stolicy Sudanu w Chartumie (opuszczać dom mógł tylko nocą). Przeszedł Saharę, gdzie uciekał i  przed policją i dzikimi zwierzętami, będąc świadkiem śmierci wielu konających uchodźców. Jak sam mówi „doświadczył  ręki Boga”, co umocniło jeszcze bardziej jego wiarę. W Libii trafił do największego miasta – Trypolisu. Pokonywał punkty kontrolne, aby dotrzeć do morza. Wraz z grupą 500 uchodźców płynął łodzią, która w trakcie podróży zaczęła tonąć. Uratował go włoski helikopter. Trafił do obozu na rok czasu, gdzie po wielokrotnych przesłuchiwaniach dostał zgodę na wyjazd do Norwegii. Od pół roku mieszka w Notodden. Jest  uczniem Centrum Kształcenia dla Dorosłych, myśli o kontynuowaniu studiów optycznych.

 czytaj o wizycie studyjnej partnera norweskiego w realizacji projektu "Opowieści o Współistnieniu. Medea: Obca - Inna - Swoja".

13-16 marca 2016 r. - wizyta studyjna członków zespołu Pogranicza w Nottoden. Spotkanie z partnerami programu "Opowieści o współistnieniu. Medea: Obca - Inna - Swoja". 

Warsztaty ceramiki erytrejskiej


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI