Wieczór muzyczny Michela Alperta z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego.

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa, środa, 18 października, godz. 19.00, wstęp wolny. Pięknie zapraszamy!


Bardzo serdecznie zapraszamy Państwa do Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej na wieczór muzyczny prowadzony przez Michaela Alperta i Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego .

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Dawna Jesziwa, godz. 19.00, wstęp wolny.

 

Od piątku 13 października trwa spotkanie Michaela Alperta i Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego w ramach programu Tratwa Muzykantów pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami. Tegoroczna edycja Tratwy to warsztaty muzyczne ze znakomitymi artystami, którzy tworzą nowe, współczesne brzmienie muzyki żydowskiej. Wspólna praca prowadzi do zarejestrowania pierwszej w historii płyty Orkiestry z Sejn ze znakomitymi gośćmi. Dotychczas Orkiestra pracowała z Davidem Krakauerem, Frankiem Londonem, Raphaelem Rogińskim i Mikołajem Trzaską. Michael Alpert, obecnie zamieszkały w Szkocji, jest znakomitym skrzypkiem, akordeonistą, gitarzystą i barabanistą. Pochodzi z rodziny chasydzkiej zamieszkałej przed wojną w Malatach (obecnie Molietai na Litwie), w dzieciństwie na codzień w domu rodzinnym w kaliforni mówiło się po polsku i w jidysz. Michael Alpert jest obecnie najznamienitrzym badaczem kultury jidysz, został uhonorowany specjalnym tytułem przez kongres Stanów Zjednoczonych, jego archiwum jest obecnie opracowywane w Bibliotece Kongresu USA. Dzięki Michaelowi znamy większość obecnego repertuaru pieśni jidysz, przyjeżdża do Sejn od czasów pierwszej edycji Tratwy Muzykantów w 2001 roku.

 

Michael Alpert – obecnie najsłynniejszy etnograf, zbieracz i wykonawca pieśni jidysz, otrzymał medal kongresu Stanów Zjednoczonych za działalność naukową i artystyczną. Uczeń skrzypka Leona Schwartza, który wyemigrował do Nowego Jorku z Warszawy z całą swoją orkiestrą klezmerską. Michael urodził się w domu w którym mówiło się w jidysz i po polsku. Jego dziadek pochodził z Malat, wsi położonej obecnie na Litwie oddalonej o kilkanaście kilometrów od Sejn. Jest obieżyświatem, większość życia przeżył w Nowym Jorku, obecnie mieszka w Szkocji. Współtworzy zespół the Brave Old World.

 

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego – wielopokoleniowy program muzyczny prowadzony od 20 lat w sejneńskim „Pograniczu”. Zespół rozpoczął od realizacji spektaklu „Dybuk”, po dziś dzień elementem niezbędnym w pracy muzycznej w Sejnach są głębokie studia dotyczące wielokulturowego dziedzictwa miejsca. Zespół pracuje w dawnej jesziwie, koncertuje w sejneńskiej Białej Synagodze. Liderem programu od początku jest Wojciech Szroeder.

 

Dofinansowano ze środów Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2017.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

 

 

 

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI