A kiedy Rebe śpiewa!

Przez sześć kolejnych poranków Białą Synagogę odwiedzali uczniowie szkoły podstawowej z Sejn. Wcześniej poznawali kulturę Litwinów a także religijność i obyczajowość staroobrzędowców. Przyszedł czas na Żydów - naród, którego w Sejnach już nie ma.


Powoli, wspólnie rozpoczęliśmy podróż po bezkresach przeszłości.


Rozpoczęliśmy od pozdrowienia "szalom". Potem pojawiały się pojęcia religii, historii i kultury. Tora, język hebrajski, synagoga, menora, kirkut, jesziwa, rabin, cadyk, chasyd. Na scenę swoistego teatru wobraźni zaczeli wkraczać sejneńscy bohaterowie: przeor Bortkiewicz, Mojżesz Icchak Awigdor, Tuwie Pinkas Szapiro, Mojżesz Becalel Luria, Moris Rozenfeld. Rozmawialiśmy o tym, jak wyglada dzień powszedni wyznawców judaizmu, jak przebiegają święta. Egzotyczny do tej pory świat staje sie coraz mniej obcy. Dzieci przypominają, że ich babcie i dziadkowie wspominali czasem swoich żydowskich sąsiadów, że mama czasem mówi, żeby zdjąć czapkę, bo przy stole w czapkach to siedzą Żydzi, że w kościele i w synagodze trzeba się podobnie zachowywać. Jedna z uczennic zapala świece, dzieci biorą po kawałku macy, rozpoczynamy opowieść o szbasie. Potem wspólnie decydujemy, że czas na krótką przerwę. A poźniej mały koncert Kapeli Klezmerskiej, muzycznie ilustrujący najważniejsze momenty żydowskiego wesela, smutna doina na wyjście panny młodej, dostojna hora i skoczny freilakh, gdy małżeństwo zostało zawarte a goście weselni unoszą oblubieńców na krzesłach i tańczą z nimi. Robi się gwarno, dzieci podrygują w rytm muzyki, nucą nieśmiało. "A czy chcecie żebyśmy was nauczyli jednej żydowskiej pieśni" "Taaaaak!" - odpowiadają. Przygotowujemy sie do śpiewu - uczniowie oddychają głośno, parskają, bawią się dźwiękiem, robią to smutne to wesołe miny. Wkrótce w synagodze rozlegnie się "A kiedy rebe śpiewa".


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI