Abecadło sejneńskie - lekcja i warsztaty wokół litewskich sąsiadów

Zajęcia poświęcone żyjącym na Sejneńszczyźnie LITWINOM i ich sąsiedztwu z innymi zamieszkującymi region społecznościami. (17, 20, 21, 22 maja)


 

  

 

Zajęcia teoretyczne i praktyczne, przedstawiające historię sejneńskich Litwinów, dzieje ich osadnictwa i współtworzenia Sejn od pierwszych lat istnienia miasteczka, elementy języka (dzieci poznają podstawowe wyrazy: dom, mama, tata, szkoła rodzina, itp.) i sztuki ludowej (krzyże pogranicza, krajki litewskie, wycinanki), dzisiejsze życie najbliższych sąsiadów.

Ważnym bohaterem spotkania jest także wybitny poeta litewski, biskup Antanas Baranauskas oraz jego poezja, a także historia wydawnictwa „Šaltinis”, i ks. Juozasa Laukaitisa jako twórcy drukarni litewskiej. Zajęcia praktyczne obejmują tworzenie krajek litewskich. Prowadzi je Aldona Wojciechowska - etnografka i twórczyni ludowa, która uczy dzieci posługiwania się starą tradycyjną techniką

– Podróż do Puńska – Muzeum Stara Plebania - opowieść o podstawowych elementach litewskiej sztuki ludowej (tkaniny litewskie, sejpaki, obrusy, ręczniki, dywany, elementu stroju ludowego, tradycje i dekoracje świąteczne, ozdoby wnętrz, kompozycje florystyczne, wieńce dożynkowe).

Abecadło sejneńskie

Abecadło sejneńskie - lekcja i warsztaty wokół litewskich sąsiadów

Abecadło sejneńskie - lekcja i warsztaty wokół litewskich sąsiadów [fot. Urszula Wasilewska]


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI