Debaty i Wykłady

Wizyta studyjna
W dniach 25-27 września w Krasnogrudzie i Sejnach miała miejsce  wizyta studyjna amerykańskich studentów w ramach współpracy z Uniwersytetem w Syrakuzach. »
O (Po)graniczach kultury rozmawia w Sopocie Krzysztof Czyżewski
Sopot/ 12 października (wtorek), godz. 17.00 -  Krzysztof Czyżewski w debacie z cyklu  Goyki 3 Art Inkubator  "(Po)granicze kultury. Duże ośrodki miejskie i peryferie. Gdzie tworzy się kultura?"     »
Seminarium w Krasnogrudzie
2-6 października 2021 Międzynarodowe seminarium " Usłyszeć innego/inną" w Krasnogrudzie. »

Nowa Agora

18-20 listopada 2011 - Sympozjon Nowa Agora „Rodzinna Europa” w Brukseli - Ważne informacje
WAŻNE INFORMACJE. Sympozjon NOWA AGORA „Europe – Native Realm” w Brukseli jest kolejną częścią Europejskiej Wędrownej Akademii NOWA AGORA, skupiającej się na debatach i prezentacjach najlepszych praktyk w dziedzinie tworzenia i realizowania strategii wspólnotowych w... »
18-20 listopada 2011 - Sympozjon Nowa Agora „Rodzinna Europa” w Brukseli - Program
WSTĘPNY PROGRAM SYMPOZJONU NOWA AGORA W BRUKSELI 17–21.11.2011 »
Prezentacja „A Handbook of Dialogue. Trust and Identity” („Podręcznik Dialogu. Zaufanie i tożsamość”)
Prezentacja „A Handbook of Dialogue. Trust and Identity” („Podręcznik Dialogu. Zaufanie i tożsamość”) , Piątek 18.11.2011, godz. 12:30-14:30 SPIS TREŚCI PODRĘCZNIKA W JĘZYKU ANGIELSKIM O podręczniku w mediach: Bruksela. Głos Polski Wschodniej w Unii... »

Warto zapytać o kulturę

24 listopada 2012 - Koncert Ejbike Mame
W kawiarni literackiej "Piosenka o porcelanie" w  piwnicach Dworu w Krasnogrudzie odbył się koncert  "Ejbike Mame"  Orkiestry Kameralnej Teatru Sejneńskiego w ramach  sympozjum  „Warto zapytać o kulturę” . »
23 listopada 2012 - From Thee to Thee / Biała Synagoga w Sejnach [FOTO]
Galeria fotografii z koncertu From Thee to Thee, który odbył się dla gości sympozjum „Warto zapytać o kulturę” . Autorem zdjęć jest Wiesław Szumiński. »
23-25 listopada 2012 - Program sympozjum "Warto zapytać o kulturę" 2012
Program VIII sympozjonu Warto zapytać o kulturę: Nowe formy dzieła zbiorowego w kulturze. Współ-tworzenie, działanie, istnienie. »

Rok Miłosza

2 grudnia 2011 - Krzysztof Czyżewski gościem konferencji "Pogranicze - strefa wielkich herezji?"
Krzysztof Czyżewski był jednym z głównych prelegentów na ostatniej dyskusji panelowej w ramach projektu "Lekcje Milosza dla Ukrainy". »
4-5 listopada 2011 - Miłosz and America: konferencja miłoszowska
Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Instytut Książki i Beinecke Rare Book and Manuscript Library na uniwersytecie Yale odbyła się największa w historii wystawa dokumentów z archiwum Czesława Miłosza i związaną z tym wydarzeniem konferencję. »
CZESŁAWA MIŁOSZA „PÓŁNOCNA STRONA” - Międzynarodowa Konferencja Naukowa w stulecie urodzin Poety Gdańsk, 21 - 22 marca 2011 r.
Czym jest dla dzieła i biografii Czesława Miłosza symbolika romantycznej Północy i klasycznego Południa? Czy autor Rodzinnej Europy i Widzeń nad Zatoką San Francisco kreował raczej opozycję centrum i prowincji, a w pamięci o własnym miejscu... »

Instytut Wielkiego Księstwa Litewskiego

Nagroda im. J. Bardacha powołana przez Instytut WXL
Prof. Juliusz Bardach (1914-2010), wybitny historyk prawa polskiego i litewskiego, jeden z najbardziej znanych badaczy historii Wielkiego Kięstwa Litewskiego, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów ustroju i myśli politycznej. Aktywny orędownik zachowania dobrych relacji naukowych na... »

Szkoła Pogranicza

Profesorowie z Uniwersytetu Rutgers z Newarku gośćmi w Pograniczu
Od 22 do 24 czerwca 2017 w Ośrodku i Fundacji Pogranicze gościliśmy przedstawicieli Uniwersytetu Rutgers z Newarku w Stanach Zjednoczonych: »
O programie "Szkoła Pogranicza
Szkoła Pogranicza. Rozmowa z Weroniką Czyżewską-Poncyljusz.  Jak powstawała Szkoła Pogranicza? Dwuletni cykl spotkań, kt ó ry odbył się w latach 2013/2014 poprzedziło wiele wcześniejszych różnie nazywanych odsłon. »
Wymiar społeczny Partnerstwa Wschodniego - warsztaty w Brukseli
Warsztaty odbyły się 5 listopada 2014 r. w ramach Dni Partnerstwa Wschodniego w Domu Polski Wschodniej W Brukseli. »

Szkoła Letnia Dialogu Międzykulturowego

1-8 sierpnia 2013 - Letnia Szkoła Dialogu Międzykulturowego
W dniach 1-8 sierpnia 2013 roku odbywał się projekt Szkoła Pogranicza , którego pierwszym etapem jest Letnia Szkoła Dialogu Międzykulturowego. Projekt odbywał się w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie w dniach 1-8 sierpnia 2013 roku.  »
Tak buduje się mosty
W Szkole Letniej Dialogu Międzykulturowego nauczyć się można konkretnego rzemiosła. Nie chodzi jednak o wytwory materialne. Przedstawiciele różnych profesji i różnych środowisk, działających na rzecz kultury i społeczeństwa, przyjechali do Krasnogrudy, by dowiedzieć się, jak Chris... »
Czy historia może pomóc nam zbudować mosty? - Timothy Snyder, Marci Shore, Krzysztof Czyżewski
Zapraszamy do odsłuchania zapisu spotkania Timothego Snydera i Marci Shore, którym Krzysztof Czyżewski zadał pytanie na temat budowania mostów i historii, która może nam przeszkodzić w budowaniu nowych połączeń i odbudowywania starych.  Spotkanie odbyło się w ramach Szkoły... »

Publikacje

Publikacja Lingua Natolina z Collage of Europe z Natolina
Lingua Natolina - nowa publikacja przygotowana przez studentów Collage of Europe z Natolina   »
Laudacja Krzysztofa Czyżewskiego dla Andrzeja Strumiłły
                                                               ... »
Artykuł o Krzysztofie Czyżewskim w Gazecie Współczesnej
 "Na pograniczu naprawia rozbity świat" »

Programy Partnerskie

"Podręcznik Dialogu. Zaufanie i tożsamość" - edycja polskojęzyczna
Ukazała się polska edycja Podręcznika Dialogu wydanego przez Dom Polski Wschodniej w Brukseli we współpracy z Fundacją Pogranicze i Ośrodkiem "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach. Publikacja zawiera teksty będące podsumowaniem wielu spotkań i konferencji na temat pracy... »
10-12 maja 2013 - Sympozjon "Partnerstwo Wschodnie jako projekt kulturowy" - PROGRAM
Dom Polski Wschodniej, Fundacja Pogranicze i Ośrodek „Pogranicze- sztuk, kultur, narodów” w Sejnach zorganizowali sympozjon "Partnerstwo Wschodnie jako projekt kulturowy" , który odbył się w dniach 10 - 12 maja 2013  roku w Międzynarodowym Centrum Dialogu w... »
11 maja 2013 - Café Europa w kawiarni "Piosenka o porcelanie"
Na początku tego zamierzenia znajduje się idea powołania do życia kawiarni literackiej. Po prostu. Ale z prawdziwego zdarzenia. Niech nazwa jej brzmi Café Éurope, jak to zdarzało się już wcześniej w Czerniowcach, Sarajewie, Wiedniu czy Paryżu. Tadeusz Kantor pod koniec swego życia... »

Stosunki polsko-litewskie: Debata

Tomas Venclova laureatem Nagrody Forum Współpracy i Dialogu Polska - Litwa
W tym roku Forum przyznaje nagrody w dwóch kategoriach: "Idee" oraz "Kultura".   »
Corp! Republica w Krasnogrudzie
W dniach 24-25 kwietnia 2015 Międzynarodowe Centrum Dialogu gościło studentów korporacji Instytutu Relacji i Nauk Politycznych Uniwersytetu Wileńskiego . »
Muzyczne Rodowody Litwa
„Muzyczne Rodowody. Litwa” — to kompilacja nagrań dziesięciu polskich wykonawców z Wilna grających muzykę, która może się kojarzyć z Jamajką, Londynem, Skandynawią, ale do niedawna w żaden sposób się nie kojarzyła z polskością na Litwie. Rock, neofolk, reggae,... »

Nagroda Ireny Sendlerowej

NAGRODA IM. IRENY SENDLEROWEJ „ZA NAPRAWIANIE ŚWIATA”, 2016 ROK LAUDACJA KRZYSZTOFA CZYŻEWSKIEGO DLA ZOFII COFAŁKI
Trudne czasy rodzą niezwykłe inicjatywy i ludzi, którzy czynią więcej niż wydawałoby się to możliwe nawet najbardziej wymagającym sędziom.  »
28 września 2012 - Nagroda im. Ireny Sendlerowej dla Bożeny Szroeder
W dniu 28 września 2012 roku w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata". »
Wręczenie nagrody im. Ireny Sendlerowej
18 sierpnia w Pałacyku Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Lauretką została Grażyna Ferenc z Zespołu Szkół w Kętach Zespołu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach. »

Ukraina

Z podróży po Huculszczyźnie
Tekst Krzysztofa Czyżewskiego »
Centrum historii miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej zaprasza do udziału w Szkole Letniej
Do 6 kwietnia 2015 roku przyjmowane były aplikacje osób chcących uczestniczyć w projekcie.  »
Ukraina - Żarty się skończyły... - Jurij Andruchowycz
Z Ukrainy. Drodzy Przyjaciele, a przede wszystkim zagraniczni dziennikarze i redaktorzy! W ostatnich dniach dostaję od was wiele próśb, by opisać bieżącą sytuację w Kijowie i ogólnie w Ukrainie, ocenić to, co ma miejsce i przedstawić jakąkolwiek wizję najbliższej przyszłości. »