Almanach sejneński

Jeszcze trwał remont Starej Poczty, kiedy zaczęliśmy spotykać się w gronie rady Domu Pogranicza, złożonej z mieszkańców Sejneńszczyzny, Litwinów i Polaków. To wtedy zrodził się pomysł stworzenia pisma, które zajęłoby się naszymi sprawami w szerokiej perspektywie historycznej i kulturowej, pisma zatroskanego o losy polskie i litewskie, ale także o pamięć naszych Żydów, staroobrzędowców, ewangelików i innych mieszkańców, którzy wnieśli swoją cegiełkę do wspólnego dziedzictwa tej ziemi.

Chodziło o pismo robione własnymi, miejscowymi siłami, nie stroniące od poruszania spraw trudnych z przeszłości i rejestrujące istotne wydarzenia współczesne. Przede wszystkim jednak czuliśmy potrzebę stworzenia pisma dialogu, dzięki któremu zaczniemy przecierać pozarastane ścieżki, prowadzące do różnych przestrzeni naszego wspólnego życia. Te przestrzenie, niczym pojedyncze pokoje w rodzinnym domu, stały się osobne, czasem odizolowane, zamknięte, zabarykadowane, zapomniane, zagubione, zrujnowane... i dla współczesnych mieszkańców, sąsiadów i dziedziców, nieprzystępne, niedostępne, niepojęte, obce...

Wiele przyczyn złożyło się na taki stan rzeczy: historyczna zawierucha XX wieku, bratobójcze walki, sąsiedzkie konflikty, ale także ideologie nacjonalistyczna i komunistyczna, także uprzedzenia, niewiedza, bariera nieznanego języka, lobotomia – zatarcie pamięci. W rezultacie nasza świadomość historyczna, nasza pamięć i nasze życie społeczne przypominają ów dom rodzinny z pozatrzaskiwanymi drzwiami do pokojów, z których tylko niektóre są przez nas zamieszkane.

A przecież obok tego wszystkiego i na przekór knowaniom Historii, zawsze w nas była ciekawość inności sąsiedniego pokoju, pasja odkrywania tajemnicy i poznania nieznanego, pokusa przełamywania tabu, szacunek okazywany spotkanemu w korytarzu czy na schodach wspólnego domu, tradycja zapraszania w gościnę do swojego pokoju innych, wreszcie miłość, która nie pojmuje logiki zamkniętych drzwi. Żyjąc osobno, żyliśmy jednocześnie w dialogu, czego nigdy nie zrozumie ten, komu obcy jest duch pogranicza.

/Krzysztof Czyżewski, „Almanach sejneński”, tom I, Notatnik redaktora/

Almanach Sejneński" to pierwsze od wielu lat, po znakomitych "Materiałach do dziejów ziemi sejneńskiej" wydawnictwo traktujące  tak szeroko, o dziedzictwie i współczesności Sejn i Sejneńszczyzny. Publikacja poświęcona jest sprawom wielokulturowej przeszłości regionu, tradycjom bogatego sąsiedztwa. Pierwszy tom ukazał się w 2003 roku, obecnie trwają prace nad 5 tomem „Almanachu sejneńskiego” W skład redakcji rocznika wchodzą historycy, działacze społeczni, literaci ze strony zarówno polskiej, jak i litewskiej. Na stałe z Almanachem współpracują: Stanisław Buchowski, Piotr Dapkiewicz, Grzegorz Domosławski, Wojciech Domosławski, Anetta Ejdulis, Józef Sygit Forencewicz, Andrzej Gryguć, Czesława Jasionowska, Jerzy A. Nazaruk, Marta Palewicz, Eugeniusz Pietruszkiewic, Teresa Rugienis-Witkowska, Irena Anna Staniewicz, Algis Uzdila, Piotr Gintaut Witkowski.

Redaktorem naczelnym rocznika jest Krzysztof Czyżewski.

Wiesław Szymański – poeta i dziennikarz, w swojej recenzji Almanachu napisał:

„Trzymam w ręku opasłe, liczące blisko 500 stron tomisko dużego formatu – i nie mogę się oprzeć wrażeniu, że tej i takiej książki Sejny i ziemia sejneńska potrzebowały już od dawna. Na pewno od początku działalności Fundacji Pogranicze i Ośrodka „Pogranicze sztuk - kultur – narodów”.

I być może potrzebowały bardziej, niż świetnej bądź co bądź serii Meridian, bardziej – niż festiwalu Camera pro Minoritate, może nawet bardziej – niż wszystkich imprez związanych z przyznawaniem tytułu Człowieka Pogranicza.

Dopiero ta księga – Almanach Sejneński - ukazująca niezwykle bogatą historię tej ziemi - uzasadnia niejako i tłumaczy genezę wszystkich działań, przedsięwzięć i zdarzeń sygnowanych nazwą Pogranicze.

Wartość tego niezwykłego wydawnictwa wyznaczają trzy perspektywy – historyczna, kulturowa i pokoleniowa. (...) Między dawnymi a nowymi laty są tylko i aż ludzie. Między historią a przyszłością jest teraźniejszość – i my – obowiązkiem których jest o historii pamiętać, a przede wszystkim ją znać.

Almanach sejneński jest znakomitą lekcją historii. Warto było czekać na niego tak długo”

/Wiesław Szymański, MUZA, 18.04.2004/

Więcej w dziale Oficyna>Almanach Sejneński


Odszedł Eugeniusz Pietruszkiewicz - wieloletni wpółtwórca "Almanachu sejneńskiego", współpracownik Pogranicza. 07.10. 2020 - tracimy wspaniałego człowieka,  społecznika, miłośnika i znawcę regionu - wielki smutek i zal.
Archiwum miejsko-gminne z bogatymi sejneńskimi zbiorami.  Strona popularyzująca dorobek fotograficzny, filmowy Janka Lupo oraz wielu innych osób dokumentujących zycie miasta.
Przesiedlenie staroobrzędowców z Suwalszczyzny na Litwę w 1941 roku Zoja Jaroszewicz-Pieresławcew, Olsztyn, Grigorijus Potašenko, Wilno /* Style Definitions */...
„Dzieje szarego człowieka z Puszczy Augustowskiej”, Zofia Piłasiewicz, na podstawie pamiętników pana Szymańskiego Tekst autorstwa Zofii Piłasiewicz, opracowany na podstawie pamiętników Stanisława Szymańskiego. Artykuł opublikowany zostanie na łamach kolejnego, siódmego już tomu Almanachu Sejneńskiego .  
Irena Staniewicz: Administracja Sejn w okresie międzywojennym Nie damy miana Polski zgnieść Nie pójdziem żywo w trumnę. Na Polski imię, na jej cześć Podniesiem czoła dumne. Odzyska ziemię dziadów wnuk Tak nam dopomóż Bóg! Maria Konopnicka, 1907 (pierwotny tekst czwartej zwrotki Roty)
Irena Staniewicz: O Wichertach i Kajruksztisach. Irena Staniewicz - O Wichertach i Kajruksztisach Chrystus przychodząc na świat  umieścił człowieka nie w przyrodzie, ale w historii,  która przez stałe odradzanie się w pokoleniach  staje się nieskończonością, bo Bóg nadał jej sens duchowy.   Jan Twardowski, Krzyż Dowbora
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI