Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Tokio

Współpraca regionalna: Potencjał współpracy pomiędzy regionami polskimi i japońskimi pozostaje wciąż niezagospodarowany. Jak dotychczas jedyną formą aktywności przejawianą przez instytucje o charakterze regionalnym są wizyty przedstawicieli polskich specjalnych stref ekonomicznych w Japonii, których celem jest nawiązanie kontaktów biznesowych z partnerami japońskimi.

W październiku 2009 r. w Tokio zorganizowane zostało „Forum Regionów: Polska-Japonia 2009", które stworzyło platformę do nawiązania bliższej współpracy pomiędzy regionami z Polski i Japonii. Wydarzenie to adresowane było do przedstawicieli polskich i japońskich samorządów lokalnych, regionalnych organizacji biznesowych oraz jednostek zajmujących się promocją współpracy turystycznej, kulturalnej i naukowo-technicznej. Głównym celem projektu było stworzenie platformy do współpracy pomiędzy Polską i Japonią na poziomie regionalnym. 

Obecnie podejmowane są działania zmierzająde do rozwoju współpracy pomiędzy Otwockiem a Tsurugą, województwem śląskim i prefekturą Fukuoka, województwem wielkopolskim i prefekturami Ibaraki i Chiba oraz województwem podkarpackim i prefekturą Aichi.

 


Nawiązanie współpracy z miastem Tsuruga (pref. Fukui) 

W ramach działań prowadzonych przez ambasadę RP w Tokio mających na celu rozwój współpracy między polskimi i japońskimi regionami, założyciele i działacze Ośrodka Kulturalno-Oświatowego „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" oraz właściciele fundacji o tej samej nazwie - Państwo Krzysztof i Małgorzata Czyżewscy, odwiedzili podczas swojego pobytu w Japonii w dniu 9 listopada zaprzyjaźnione z Polską miasto Tsuruga (pref.Fukui). To przez ten port, dzięki współpracy Japońskiego Czerwonego Krzyża, trafiały do Japonii w latach 1920 - 1922 dzieci z polskich rodzin internowanych na Syberii a później w roku 1940 Polacy żydowskiego pochodzenia uratowani przez japońskiego konsula w Kownie - Chiune Sugihara.

Podczas jednodniowego pobytu w Tsurudze, Państwo Czyżewscy odwiedzili otwarte wiosną 2008 r. muzeum „Tsuruga - Port Humanitaryzmu" oraz spotkali się z burmistrzem miasta Tsuruga, Kazuharu Kawase, któremu przedstawili zakres swojej działalności artystyczno-oświatowej. W ramach nawiązania kontaktów kulturalnych działacze ośrodka wyrazili chęć ponownych odwiedzin Tsurugi w przyszłym roku, tym razem wraz z dostosowanym do charakteru miasta programem artystycznym. Burmistrz z dużą aprobatą odniósł się do propozycji polskich gości, zapowiadając jednocześnie w najbliższej przyszłości wizytę w Polsce podczas której podjęte zostaną rozmowy na temat kształtu oraz charakteru dalszej współpracy międzyregionalnej.

Nawiązanie współpracy między regionem miasta Tsuruga a regionem suwalskim, w którym znajduje się Ośrodek „Pogranicze" może stać się jednym z ważnych elementów promowanej obecnie przez naszą placówkę współpracy regionalnej między Polską a Japonią. Współpraca ta może być dalej rozwijana również na polu naukowo-technologicznym, gdyż znajdujące się nieopodal miasta Tsurugi elektrownie nuklearne oraz instytuty badawcze stwarzają dla zainteresowanej rozwojem technologii nuklearnych Polski możliwość zdobycia cennej wiedzy oraz wymiany doświadczeń.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

  

 

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

Z rezydentką Hanną Jankute rozmawia Krzysztof Czyżewski.

  Krasnogruda 17 listopada 2020

 

  Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

  

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI