Andrzej Franaszek, "Miłosz. Biografia"

Książka Andrzeja Franaszka jest książką fascynującą nie tylko dlatego, że jest biografią laureata literackiej Nagrody Nobla i zarazem kogoś o dramatycznym życiorysie, wybitnego poety, który spiął swoim życiem początek XX wieku i początek obecnego stulecia, którego Seamus Heaney żegnał tekstem zatytułowanym "Śmierć króla".


Biografia Miłosza daje się czytać na kilka różnych sposobów: pomyślana jest jako przewodnik po życiu Miłosza, wszelako z dodaniem map jego umysłu i wyobraźni (obficie cytowanych fragmentów jego dzieła, a i komentarzy do jego twórczości), a także objaśnień na temat fauny i flory, jaką można znaleźć na planecie Miłosz. Jest więc także panoramiczną opowieścią o życiu w miejscu Europy i w czasie, które brytyjski historyk, Norman Davies, nazwał "bożym igrzyskiem" (God’s Playground). Oczywiście, główną postacią jest poeta, pokazany w całym skomplikowaniu, w jego wielkości, ale i z idiosynkrazjami i kompleksami. Pojawiają się też jego współcześni: paryski krewniak, ezoteryczny litewski dyplomata i poeta, Oskar Miłosz, Albert Camus, Albert Einstein, Mary McCarthy, Thomas Merton, Josif Brodsky i wiele innych postaci, polscy i niepolscy przyjaciele i przypadkowi znajomi, których życie sprzęgło się jakoś z jego życiem, bliscy mu literacko czy filozoficznie pisarze i myśliciele czy zgoła koledzy po piórze, żony i kochanki − co daje Franaszkowi nieraz asumpt do przywołania wielu barwnych anegdot, wielu kąśliwych i niekoniecznie sprawiedliwych ocen.

Pojawiają się miejsca z Miłoszowskiej geografii: rodzinne Szetejnie na Litwie, Wilno, Paryż połowy lat trzydziestych, Warszawa przedwojenna i doby nazistowskiej okupacji, powojenna Francja z pierwszych lat emigracji po decyzji o porzuceniu posady PRL-owskiego dyplomaty i wystąpieniu o azyl polityczny, Francja czasu współpracy Kongresem Wolności Kultury, i z paryską "Kulturą", centrum intelektualnym polskiej emigracji politycznej, Ameryka - ta z czasów waszyngtońskich w służbie PRL, ta z okresu kalifornijskiego, gdy nauczał na uniwersytecie w Berkeley, i ta nowojorska już z czasów jego literackich triumfów. Wreszcie Kraków, który niegdysiejszy autor "Zniewolonego umysłu" wybrał od 1992 roku na miejsce stałego pobytu. Znajdujemy tu wiele informacji i komentarzy do życiowych perypetii Miłosza, które budziły namiętności współczesnych: dawały asumpt do sporów, pomówień albo oskarżeń. Ale znajdziemy przede wszystkim ludzki, arcyludzki portet, przenikliwego intelektualisty i świadka epoki, jednego z najświetniejszych poetów XX wieku.

Marek Zaleski

Andrzej Franaszek (ur. 1971) literaturoznawca, krytyk literacki, zajmuje się twórczością współczesnych poetów polskich, m.in. Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krzysztof Czyżewski z tytułem "Honorowy Ambasador Wschodu"

„Największa. Pandemia hiszpanki u progu niepodległej Polski"
spotkanie z Łukaszem Mieszkowskim

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI