Antoni Baranowski/Antanas Baranauskas - dwa zajęcia dla Klasy Literackiej.

14 grudnia, realizacja video - rozmowa z prof. Egidijusem Aleksandravičiusem, autorem jedynej po polsku książki o poecie pt. "Antanas Baranauskas. Szlak wieszcza". Zajęcia dla Klasy Literackiej "Antanas Baranauskas/Antoni Baranowski - poeta, biskup, człowiek pogranicza"

Odbyły się dwa zajęcia  online na temat: ” Antanas Baranauskas – poeta, biskup, człowiek pogranicza”.

1.  wykład prof. Aleksandraviciusa, autora książki o Baranauskasie - o litewskim poecie i biskupie związanym z Sejnami – online

2.  rozmowa o jego najwybitniejszym dziele poetyckim pt: ”Borek oniksztyński”.

Egidijus Aleksandravičius - Antanas Baranauskas. Szlak wieszcza, Wydawnictwo Pogranicze, Sejny 2014

Książka o Antanasie Baranauskasie (Antonim Baranowskim), poecie litewskim i polskim, uczonym i biskupie sejneńskim, powstająca w stulecie jego śmierci (2002 rok), była pisana po litewsku, ale z myślą o przede wszystkim polskim czytelniku. Taki był autorski zamiar i taka też była intencja wydawcy. Wersja litewska książki ukazała się w Wilnie już w 2003 roku, a teraz wreszcie doczekała się wydania polskiego w Sejnach. Minione lata przyniosły wiele argumentów i dowodów na to, że w wizjach poetyckich Antanasa Baranauskasa i jego kaznodziejskim zapale obecna była próba spojenia ogniw, które również po z górą stu latach wydają się nie do połączenia. Nie wiemy jak widział przyszłość swoich owieczek biskup, jednak na pewno nie mógł on sobie wyobrazić, że w odrodzonej Litwie, na wschód od Wilna, na progu XXI wieku istniał będzie problem porozumiewania się po litewsku. Ideały wielojęzycznego społeczeństwa nie raz już upadały na tym pograniczu, a trwające przez ostatnie lata spory polityczne wokół obu narodów, ich integralności państwowej, życia codziennego i bezpieczeństwa mniejszości narodowych niejednokrotnie przypominały spacer po drodze usłanej cierniami.

(…)

Niniejszy szkic do monografii Antanasa Baranauskasa powstał z chęci odpowiedzi na żywotną potrzebę współczesnych Polaków i Litwinów, aby weryfikować narodowe hagiografie, przywracać wieloznaczność bohaterskim czynom, nie patrzeć na wspólną przeszłość obu narodów z jednej tylko perspektywy, szukać interpretacji, które pozwolą na nowo oświetlić wydarzenia historyczne i z większą tolerancją traktować osoby, które są wszak częścią jednej rodziny. Wykorzystując prace dotychczasowych biografów poety, artykuły, jakie ukazały się w periodykach, i dokumenty dotyczące biskupa, przechowywane w archiwach, starałem się oszczędną kreską naszkicować drogę życiową tego obdarzonego licznymi talentami człowieka wzniosłych uczuć i kontrowersyjnych koncepcji. W tytule – Szlak wieszcza (Giesmininko kelias) – zawarłem istotę całego zamysłu. Staram się pokazać, z jakim bagażem przybywał biskup Antanas Baranauskas do katedry w Sejnach, jakie były jego marzenia i plany oraz co można wywnioskować z jego czynów. 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI