Antoni Kroh

Pisarz, etnograf, historyk kultury, tłumacz, leksykograf, znawca dziejów ludów wokółtatrzańskich, owładnięty pasją otwierania drzwi oddzielających od siebie ich kultury.


Urodził się w Warszawie w 1942 roku. Jako sześciolatek trafił ze spalonej stolicy do Bukowiny Tatrzańskiej. Niełatwe dorastanie inteligenckiego dziecka w kulturze ludowej Podhala opisał po latach w Sklepie potrzeb kulturalnych ( 1999) - obrachunkowej, ale i pełnej sentymentów książce, która odniosła sukces wydawniczy i wywołała silne, krańcowo sprzeczne emocje.

Od ponad trzydziestu lat współpracuje z kwartalnikiem Instytutu Sztuki PAN "Polska Sztuka Ludowa - Konteksty".

Jego debiutem książkowym było opracowanie Współczesna rzeźba ludowa Karpat Polskich (1979). Dał się poznać szerokiej publiczności przed dwudziestu laty jako polemista w niezapomnianym sporze o nowy przekład Szwejka. Przetłumaczył kilkadziesiąt tomów prozy czeskiej i słowackiej, wśród nich zbiór anegdot Radka Pytlika Nasz przyjaciel Haszek (1984) i kultowy wybór Myśli Haska (1985). Kolejna jego książka, zbiór esejów O Szwejku i o nas (1992).

Po ukończeniu studiów etnograficznych na Uniwersytecie Warszawskim, w połowie lat sześćdziesiątych, Kroh zamieszkał w Zakopanem i pracował w Muzeum Tatrzańskim. W 1972 sprowadził się do Nowego Sącza.

Był komisarzem konkursów sztuki ludowej Karpat Polskich (rzeźba, kowalstwo ), współpracował z księdzem Edwardem Nitką, twórcą słynnego ośrodka rzeźby i malarstwa w Paszynie koło Nowego Sącza. Wspólnie z Barbarą Magierową przygotował cztery duże

wystawy: "Łemkowie" (1984, pierwsza w miarę całościowa prezentacja problematyki łemkowskiej w Polsce od zakończenia drugiej wojny światowej, oparta między innymi na pamiątkach rodzinnych rozproszonych Łemków), "Duchy epoki, czyli pierwsza wojna światowa trwa do dziś" (wędrujące motywy plastyczne i literackie, stereotypy w Europie Środkowej i Wschodniej xx wieku), "Tradycje sokolstwa polskiego", "Spisz" (prezentowana w Polsce i na Słowacji). W 2002 roku wydał również oryginalnie ujętą syntezę Tatry i Podhale (seria Wydawnictwa Dolnośląskiego "A to Polska właśnie").

Od osiemnastu lat Barbara Magierowa i Antoni Kroh opracowują Prywatny leksykon współczesnej polszczyzny, którego zeszyt informacyjny oraz pięć kolejnych, wydanych w Nowym Sączu w latach 1995-1997, zainteresowały lingwistów, socjologów, historyków kultury oraz szerszą publiczność. Niestety edycja, z przyczyn od autorów niezależnych, urwała się w połowie litery "e".

Antoni Kroh, Spisz, Spiš, Zips, Szepes - katolog wystawy, Sejny 1998, Pogranicze.

red. Antoni Kroh, Spisz, wielokulturowe dziedzictwo, Sejny 2000, Pogranicze.

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

  

 

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

Z rezydentką Hanną Jankute rozmawia Krzysztof Czyżewski.

  Krasnogruda 17 listopada 2020

 

  Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

  

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI