Arczil Kikodze "Ptaki i ludzie" - recenzja

Gruzja, choć jest coraz częstszym celem podróży turystów z Polski, opisanym również przez polskich autorów, jeśli chodzi o literaturę piękną to wciąż niemal terra incognita.


Niepozorna rozmiarowo książka Arczila Kikodze Ptaki i ludzie próbuje wypełnić tę lukę, dostarczając polskiemu czytelnikowi jedną z najciekawszych pozycji współczesnej literatury gruzińskiej, docenioną także przez gruzińskich czytelników i krytyków.

Proza Kikodze wydaje się łączyć ze sobą sprzeczne żywioły: z jednej strony jawi się jako męska i szorstka, z drugiej – subtelna, oszczędna, pisana z dużą wrażliwością. Jej siłą – oprócz wciągająco opowiedzianych historii - staje się doskonale budowane napięcie i to, co niedopowiedziane .

Arczil Kikodze jest nie tylko pisarzem, także aktorem, a ponadto znawcą ptaków i gór. Narrator, stylizowany na alter ego autora, skupiony i zamknięty w sobie górski przewodnik, który prowadząc przybyszy przez trudno dostępne tereny Gruzji,  snuje opowieści o surowych, skrytych mieszkańcach tych ziem. Jego słuchaczem jest starszy o dwa pokolenia, tajemniczy Anglik, z którym więcej go dzieli niż łączy, i do którego narrator wielokrotnie nie kryje swojej rezerwy. Anglik występuje tu w podwójnej roli, jest przybyszem z zewnątrz, ale przybyszem, który angażował się osobiście w rozpad ZSRR. Jest przy tym dumny ze swojego zaangażowania, a to ono właśnie budzi największe wątpliwości przewodnika.  Narrator wciąga go więc opowieść o rzeczywistości, w której ustrojowy przełom niewiele zmienia, a ludzie żyją w mikrowspólnotach i kierują się zemstą i rewanżem. Spotkanie obu postaci ma więc charakter konfrontacyjny:  z jednej strony -  gorzkie konstatacje przewodnika, z drugiej  - entuzjazm jego starszego klienta. Wspólnie wędrują tropami ptaków, ale przede wszystkim stopniowo odkrywają swoje tajemnice. Ta szorstka, pełna przemilczeń relacja współtworzy nastrój książki, doskonale korespondując z opowieściami narratora.  

Opowiadane przez niego historie, dzielą się na nieduże rozdziały, a szkatułkowa kompozycja odsłania coraz to nowe ich sensy. Na pierwszy rzut oka powstaje w ten sposób zbiorowy portret ludzi twardych, prowadzących proste i surowe życie wśród gór, zwierząt i ptaków, targanych emocjami i namiętnościami. Ich życie, niezależnie od przemian ustrojowych, wyznacza dzika przyroda, to ona jest świadkiem ich dramatów, upadków i głębokiej samotności.

Narrator portretowanym przez siebie ludziom przygląda się z oddali, niejako z lotu ptaka,  z pozoru dystansując się wobec  ich losów, mimochodem wplata w nie własne doświadczenia, ślady własnych podróży czy opinii. W rzeczywistości krąży wokół ich losów jak ptak, przygląda im się z różnych stron, by zbudować swą opowieść ze strzępków zasłyszanych historii.  Ta rwana, niejednorodna narracja komplikuje obraz, skrywane emocje wysuwają się na pierwszy plan, dodając opisywanym postaciom głębi. Jego opowieści trzymają w napięciu do ostatniej strony, po trosze utrzymane w konwencji kryminału, po trosze powieści drogi – bo po trosze to historie o mieszkańcach tych górzystych rejonów, po trosze o nim samym, a po trosze o Gruzji, która niby w stanie przemiany, a tak naprawdę niewiele się w niej zmienia.

Tekst: Marta Kowerko-Urbańczyk

Autor: Arczil Kikodze
Tytuł: "Ptaki i ludzie"
Tłumaczenie: Magdalena Nowakowska
Seria: Meridian
Wydawca: Fundacja Pogranicze

ISBN: 978-83-61388-86-9
ISSN: 1733-7372

Cena: 29 zł
W księgarni online

Książka wydana dzięki wsparciu finansowemu Gruzińskiego Narodowego Centrum Książki i Ministerstwa Kultury i Ochrony Zabytków Gruzji.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI