Armia czeska niezwycięska, Bogdan Wojdyła

W naszej świadomości czeski żołnierz - Szwejk nie jest synonimem żołnierza dobrego. A tu mamy cały batalion takich szwejów, nazywanych obecnie synami klasy robotniczej, których dowódcy na rozkaz partii i narodu usiłują wyszkolić politycznie i bojowo, wpajając zasadę: im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi na polu walki, stosując nowe socjalistyczne środki edukacyjne – uświadamianie, rozbudzanie świadomości klasowej, uczucia patriotyzmu i internacjonalizmu za pomocą pogadanek, dyskusji światopoglądowych, akademii okolicznościowych i konkursów literackich. (Uwaga dla młodych czytelników: te frazesy w poprzednim zdaniu, to była tzw. nowomowa. Kiedyś tak się mówiło, nie próbując tego zrozumieć - nie dało się). Głupie to wszystko jak but i tragiczne - początek lat pięćdziesiątych XX wieku. A żołnierze i tak mają wszystko gdzieś, myśląc tylko aby się urwać, napić i coś poderwać. Nieodrodni synowie narodu, który robi co każą, ale słucha „Wolnej Europy” i swoje wie. 


„Batalionu czołgów” nie sposób nie porównywać ze „Szwejkiem” czy „Paragrafem 22”. Książka nie jest tak zabawna jak tamte. Skvorecki to inny, cięższy, sposób narracji. Mimo przebijającego z niej ponuractwo stalinizmu trzeba przeczytać. Dziś to już klasyka a klasyków warto czytać.

Bogdan Wojdyła

Josef Škvorecký, Batalion czołgów, Przełożył Andrzej Sławomir Jagodziński, Sejny 2005, Pogranicze.

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI