Artur Tanikowski, Eugeniusz Zak

seria BIBLIOTEKA KRASNOGRUDY,
rok wyd. 2003,
ISBN 83-86872-50-0,
stron 198,
oprawa twarda,

cena: 96,00 zł.
W księgarni online


 

Pierwsza w Polsce tak obszerna monografia życia i twórczości Eugeniusza Zaka. Autor tak lubianych obrazów, jak "Tancerz" czy "Dans le cabaret", kolega Marca Chagalla i współtwórca polskiego Art Deco - to o nim jest ta książka. Nazwany "najbardziej paryskim z Polaków", obok Kislinga i Makowskiego może najważniejszy przedstawiciel Ecole de Paris rodem z Polski, jednocześnie łatwo - i słusznie - może nam się jeszcze kojarzyć z epoką młodopolską.

Już sama tylko rekonstrukcja sylwetki/portretu Zaka, dokonana przez Artura Tanikowskiego prowadzi nas w stronę osobowości niezwykłej. Mieczysław Wallis pisał o Zaku: "Niejednemu może się wydać rzeczą dziwną, niemal nieprawdopodobną, że twórca tych czarownych, uwodzicielskich światów, którym na imię "Sielanki" i "Pieśni miłosne", "Pijacy" i "Wróżki", "Kobieta z pajacem" i "Teatr marionetek", istniał, chodził, spał, jadł i pił jak inni ludzie. A jednak jeszcze do niedawna można było widzieć go, rozmawiać z nim.

Był to skromny, cichy, subtelny, kulturalny człowiek. Był to miłośnik i znawca sztuki o nadzwyczaj szerokiej skali wrażliwości estetycznej, znający gruntownie sztukę nowoczesną, mówiący z zachwytem zarówno o renesansie, jak o gotyku i o plastyce Dalekiego Wschodu".

Autor pokazuje ciekawe analogie twórczości Zaka i młodego Picassa, Modiglianiego, a także polskich artystów początku XX wieku (inspirował m.in. czołowego rzeźbiarza okresu międzywojennego, Henryka Kunę, i znakomitego mistrza reklamy, Tadeusza Gronowskiego). Przedstawia Zaka jako jednego z najciekawszych w ówczesnej Europie twórców, próbujących w dobie awangard łączyć miłość do muzeów sztuki dawnej i poszukiwania nowoczesnej formy. Owo niezdecydowanie - tak dzisiaj cenione - tworzy niepowtarzalny styl Zaka.

Pierwsza nowoczesna monografia znakomitego malarza ujawnia nieznane materiały dotyczące tej ciągle mało znanej (mimo ogromnej popularności jego obrazów) osobistości polskiej sztuki.

W tekście wiele jest jednak także szerokich odniesień literackich malarstwa Zaka, znajdziemy też rozważania znacznie ogólniejsze, np. o sposobach budowania wizji idylicznej w sztuce, o nastrojowości melancholijnej, o ikonografii Pierrota i marionetek. (Andrzej Pieńkos)


Warto (...) mieć (...) wydany przez Pogranicze bogato ilustrowany album z tekstem Artura Tanikowskiego. W sposób przystępny opisuje on sztukę tego znanego malarza. Podkreśla jej subtelność, nostalgiczny klimat, wydobywa melancholijny nastrój, na gruncie tej melancholii szukając związków Zaka z Modiglianim. Uczy cenić zalety tej sztuki, dzisiaj niemodnej i nieco zapomnianej, którą nazywa "nowoczesnością archaizowaną". Prócz eseju o sztuce mamy też tutaj Zaka widzianego przez swoich współczesnych - autor zrobił ciekawy wybór z wypowiedzi osób, które znały artystę, dla których coś znaczył. (Dorota Jarecka, "Gazeta Wyborcza")

O AUTORZE

Recenzje:

Eugeniusz Zak, Portal Księgarski, Ksiazka.net.pl
Eugeniusz Zak, Dorota Jarecka, Gazeta.pl, 27.02.2004
Idylla z rdzą melancholii w tle, Sergiusz Sterna-Wachowiak, "Nowe Książki" 5/2004
Monografia Eugeniusza Zaka, Jan Kazimierz Kapera


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI