Arvo Pärt. Lamentate.

Arvo Pärt Lamentate 

Da Pacem Domine The Hilliard Ensemble 
Lamentate Alexei Lubimov (piano), 
SWR Stuttgart Radio Symphony Orchestra, 
Andrey Boreyko (dyrygent)
 

Wydawca: ECM New Series 


Noty o Lamentate 

Kiedy w październiku 2002 roku po raz pierwszy zobaczyłem Marsyasa Anisha Kapoora na wernisażu w Tribune Hall w galerii Tate Modern w Londynie, odniosłem niesamowite wrażenie. Pierwszym odczuciem było to, że ja jako istota żywa stałem przed swoim ciałem i byłem martwy, tak jakbym był w perspektywie przemiany czasu – w jednym momencie w przyszłości i w chwili obecnej. Nagle zdałem sobie sprawę, że moje życie nabiera innego światła. W tamtym momencie miałem poczucie, że w żadnym wypadku nie jestem gotów na śmierć. Wtedy zostałem zmuszony do zapytania siebie, jak mógłbym wykorzystać pozostały mi czas. 

Cierpienie i śmierć musi brać pod uwagę każdy, kto się urodził na tym świecie. Droga, którą każdy dochodzi do odpowiedzi na te pytania, rzutuje na całe jego życie. Ogromnych rozmiarów rzeźba Anisha Kapoora powinna być postrzegana nie tylko w kategoriach przestrzennych, ale także – w moim mniemaniu – w wymiarze czasu. Granica pomiędzy czasem a nieskończonością czasu nie jest już taka pewna.

 
Arvo Pärt nad jeziorem Wigry. Fot. Roberto Masotti 

Temat ten leżał u podstaw napisania partytury Lamentate. Jest to lament, nie na śmierć, ale na żyjących, mających przed sobą ten odwieczny dylemat. Nasz lament, nas szamoczących się z bólem i beznadzieją tego świata. Lamentate jest napisane na fortepian i orkiestrę. Nie nazywałbym jednak tego koncertem fortepianowym. Wybrałem fortepian, ponieważ jego dźwięk skupia naszą uwagę na tym, co jest „jedyne”. „Jedyną” może być osoba, albo opowiadacz tej historii. To tak jak w figurze rzeźby, pomimo jej przygniatającego wymiaru, pozostawia widza z poczuciem światła i lekkości wzlatywania ku niebu. Fortepian, największy z instrumentów, umożliwił mi uformowanie klimatu intymności i ciepła, który zrzuca z siebie przywary anonimowości i abstrakcji. 
Arvo Pärt 

Da Pacem Domine 

Modlitwa o pokój, która była zaraniem tego zapisu, odpowiada na lament, jest jakby oczekiwaniem epilogu, na który trzeba patrzeć przez przyciemnione szkło. W 2004 roku Arvo Pärt skomponował czteroczęściowe dzieło a cappella na zamówienie Jordiego Savalla, które wykonano na koncercie po tytułem „Da pacem Domine”. Inspiracją, tak jak i dla wielu przed nim, był gregoriański antyfon z IX wieku. Pärt przeniósł tę muzykę do czasów współczesnych. 

Da Pacem Domine miało swoją premierę 1 czerwca 2004 roku w Barcelonie w wykonaniu Hesperion XII i La Capella Reial de Catalunya pod dyrekcją Jordiego Savalla. 

Tłumaczenie z materiału załączonego do płyty - Michał Moniuszko 

Więcej w zbiorach CDKP 

Zobacz 
www.arvopart.org 
www.arvopart.info 
www.musicolog.com


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI